Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

pot fi concediata pentru ca nu sunt de acord cu orele suplimentare?
Orele suplimentare se pot presta doar cu acordul dumneavoastra.
veronica tania a scris:

pot fi concediata pentru ca nu sunt de acord cu orele suplimentare?

Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.

Asadar, daca nu va dati acordul pentru a presta munca suplimentara angajatorul nu va poate obliga la efectuarea acesteia ... un asemenea motiv nu poate duce la concediere.

Din cate am inteles, in CIM este obligatoriu sa se insereze mentiunea: (aproximativ) "este interzisa prestarea de ore suplimentare in alte conditii decat cele specificate de lege sau numai cu obtinerea acordului expres al salariatului".
Repet ,reproducerea este aproximativa si am descoperit-o in CIM-urile angajatilor ,introdusa fiind la recomandarea ITM.
Am sa ma interesez si am sa dau si motivarea introducerii in mod expres in CIM.
rosu gheorghe, utilizator
Promisesem ceva si am revenit sa ma achit de promisiune.
Extras de pe site-ul ITM Constanta, de fapt este din modelul de CIM al Codului muncii:
............................................................................................................................

1.O normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de .......... ore/zi, .......... ore/săptămână.
a)Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: ............. (ore zi/ore noapte/inegal).
b)Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
2.O fracţiune de normă de .......... ore/zi (cel puţin 2 ore/zi), ......... ore/săptămână.
a)Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: .............. (ore zi/ore noapte).
b)Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c)Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.
va multumesc tuturor pentru raspunsurile date