avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca

Buna ziua,
Mama mea a lucrat intr-o intreprindere chimica, beneficiind de grupa a IIa de munca. In 1987 a fost pensionata de boala , in 1992 a trecut la pensie pentru limita de varsta. Desi dupa cate stiu HGR 559 / 1990 s-a aplicat incepand din acest an, mamei mele nu i s-a marit pensia. A facut cerere la Casa de pensii teritoriala iar raspunsul este evaziv: cum ca s-ar fi aplicat aceasta lege la pensionare. Dar mama mea nu a primit nimic in plus la pensie.
Ma puteti lamuri de ce?
Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:52, 28 Martie 2011
Imi pare rau, nu inteleg ce doriti sa intrebati. HG nr. 559/1990 a fost abrogata prin HG nr. 261/2001, asa ca nu avea cum sa se aplice "incepand din acest an".

Daca va referiti la punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca, punctaj care s-a acordat in februarie - martie 2011 in temeiul art. 169 din Legea nr. 263/2010, va rog sa precizati care este stagiul complet de cotizare care apare in ultima decizie de pensie a mamei dvs. si care este data nasterii acesteia.
Ultima modificare: Luni, 28 Martie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
stagiul complet de cotizare este de 30 ani iar data nasterii este: 24 iunie 1938.
Multumesc!
1-Daca stagiul complet de cotizare este de 30 de ani nu este in regula.Acesta era valabil pentru barbati la acel timp(1992).
2-Sper ca nu ati facut confuzie cu total stagiu de cotizare.Mai verificati inca odata.
3-In luna februarie 2009 vi s-au aplicat prevederile O.U.G.100/2008 ?Adica ati beneficiat de o majorare de punctaj si implicit de pensie ?
Pe decizia finala de pensie a mamei mele este trecuta o vehime de 32 ani 1 luna 25 zile.
A lucrat in industria chimica - deci s-a recunoscut cf. cartii de munca grupa a IIa; Vechime efectiva: 1955 - 1987
din 1987 pana in 1990 aprilie - pensie de boala.
NU, in luna februarie nu i s-a aplicat nici o majorare!
Multumesc!
Confirmati in continuare ca la punctul(F)din decizie,stagiul complet de cotizare este de 30 de ani ?Daca raspusul este (DA)verificati CNP-ul de pe cuponul de pensie daca corespunde cu cel real.Daca stagiul complet este de 30 de ani,atunci CNP-ul ar trebui sa fie de barbat.

Alte discuții în legătură

Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1??? popovici_ioan popovici_ioan Buna ziua am iesit la pensie de boala in anul 1991 si in anul 1996 la pensie de batranete.Am in total ani de munca 39 dintre care 24 ani 11 luni 29 zile de ... (vezi toată discuția)
Legea 263/2010 silviaRadu54 silviaRadu54 Buna ziua, La solicitarea mea scrisa de a mi se recalcula drepturile de pensie cu prev. OUG 100/2008 si O.U.G.114/2009 , mi se recalculeaza pensia , ... (vezi toată discuția)
Stagiul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca yamaguci yamaguci Am iesit la pensie in 2007 la limita de varsta si cu un stagiu de contributie de 46 ani din care 30 ani de grupa II -a de munca. Am continuat sa lucrez si sa ... (vezi toată discuția)