Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca

Buna ziua,
Mama mea a lucrat intr-o intreprindere chimica, beneficiind de grupa a IIa de munca. In 1987 a fost pensionata de boala , in 1992 a trecut la pensie pentru limita de varsta. Desi dupa cate stiu HGR 559 / 1990 s-a aplicat incepand din acest an, mamei mele nu i s-a marit pensia. A facut cerere la Casa de pensii teritoriala iar raspunsul este evaziv: cum ca s-ar fi aplicat aceasta lege la pensionare. Dar mama mea nu a primit nimic in plus la pensie.
Ma puteti lamuri de ce?
Cu multumiri,
Domnul meu, asa scrie in decizie: vechime in munca 32 ani, 1 luna 25 zile
Din 1955 in 1987. In cartea de munca este specificat 18 ani in grupa a II a dar la pensie nu a primit nimic in plus.
-Intr-o postare mai veche precizati ca stagiul complet de cotizare este de 30 de ani.Va mentineti aceasta precizare ?Sau este de 25 de ani ?
Stagiul complet de cotizare il gasiti la punctul(F)din decizie,sau la punctul(g)din buletinul de calcul.Stagiul complet de cotizare nu poate fi 32 ani,1 luna si 25 de zile,acesta este total stagiu de cotizare.
Daca nu dati datele de mai sus,eu nu stiu ce este cu acest dosar si atunci ramane sa:Faceti o interventie(sau cerere)la Casa locala in care cereti sa vi se aplice O.U.G.100/2008 incepand cu 01/02/2009 si art.169 din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2011.La aceasta interventie(cerere)o sa primiti un raspuns.
Nu inteleg nici eu situatia. Sper ca stagiul complet de cotizare este cel din ultima decizie de pensie emisa, iar ultima decizie emisa ar fi trebuit sa fie cea emisa conform OUG nr. 4/2005 (teoretic, ca au mai fost emise decizii de pensie si ulterior anului 2005, daca era cazul).

Spuneti ca mama dvs.
A facut cerere la Casa de pensii teritoriala iar raspunsul este evaziv: cum ca s-ar fi aplicat aceasta lege la pensionare.

Ce raspuns a primit, concret?