avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca

Buna ziua,
Mama mea a lucrat intr-o intreprindere chimica, beneficiind de grupa a IIa de munca. In 1987 a fost pensionata de boala , in 1992 a trecut la pensie pentru limita de varsta. Desi dupa cate stiu HGR 559 / 1990 s-a aplicat incepand din acest an, mamei mele nu i s-a marit pensia. A facut cerere la Casa de pensii teritoriala iar raspunsul este evaziv: cum ca s-ar fi aplicat aceasta lege la pensionare. Dar mama mea nu a primit nimic in plus la pensie.
Ma puteti lamuri de ce?
Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:52, 28 Martie 2011
Domnul meu, asa scrie in decizie: vechime in munca 32 ani, 1 luna 25 zile
Din 1955 in 1987. In cartea de munca este specificat 18 ani in grupa a II a dar la pensie nu a primit nimic in plus.
-Intr-o postare mai veche precizati ca stagiul complet de cotizare este de 30 de ani.Va mentineti aceasta precizare ?Sau este de 25 de ani ?
Stagiul complet de cotizare il gasiti la punctul(F)din decizie,sau la punctul(g)din buletinul de calcul.Stagiul complet de cotizare nu poate fi 32 ani,1 luna si 25 de zile,acesta este total stagiu de cotizare.
Daca nu dati datele de mai sus,eu nu stiu ce este cu acest dosar si atunci ramane sa:Faceti o interventie(sau cerere)la Casa locala in care cereti sa vi se aplice O.U.G.100/2008 incepand cu 01/02/2009 si art.169 din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2011.La aceasta interventie(cerere)o sa primiti un raspuns.
Nu inteleg nici eu situatia. Sper ca stagiul complet de cotizare este cel din ultima decizie de pensie emisa, iar ultima decizie emisa ar fi trebuit sa fie cea emisa conform OUG nr. 4/2005 (teoretic, ca au mai fost emise decizii de pensie si ulterior anului 2005, daca era cazul).

Spuneti ca mama dvs.
A facut cerere la Casa de pensii teritoriala iar raspunsul este evaziv: cum ca s-ar fi aplicat aceasta lege la pensionare.

Ce raspuns a primit, concret?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1??? popovici_ioan popovici_ioan Buna ziua am iesit la pensie de boala in anul 1991 si in anul 1996 la pensie de batranete.Am in total ani de munca 39 dintre care 24 ani 11 luni 29 zile de ... (vezi toată discuția)
Legea 263/2010 silviaRadu54 silviaRadu54 Buna ziua, La solicitarea mea scrisa de a mi se recalcula drepturile de pensie cu prev. OUG 100/2008 si O.U.G.114/2009 , mi se recalculeaza pensia , ... (vezi toată discuția)
Stagiul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca yamaguci yamaguci Am iesit la pensie in 2007 la limita de varsta si cu un stagiu de contributie de 46 ani din care 30 ani de grupa II -a de munca. Am continuat sa lucrez si sa ... (vezi toată discuția)