Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta sau pensie anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta sau pensie anticipata partiala

Buna ziua,

In urma informatiilor oferite mai jos, as dori sa imi spuneti la ce varsta ar putea iesi la pensie cu reducere de varsta mama mea:

Data nasterii: 18.12.1960
Incadrare in munca: 1 iulie 1979 (are aproximativ 32 de ani vechime)
Grupa II de munca: 1 iunie 1981 - 1 iunie 2001 (20 ani)

De asemenea, mi-ati putea spune, va rog, la ce varsta ar putea primi pensie anticipata partiala?

Va multumesc mult.
Grupa II-a a fost valabila pana la 01/04/2001,nu pana la 01/06/2001.
Limita de varsta la 57 ani si 11 luni,reducere de 4 ani(pentru 19 ani)din 61 si 11 luni.Anticipat la 56 ani si 11 luni(5 ani inainte de 61 si 11 luni),daca indeplineste conditia de stagiu de 39 ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 11 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.