Forum Discuţii juridice Achiziţii publice corectarea facturii fiscale
Discuție deschisă în Achiziţii publice

corectarea facturii fiscale

va rog sa-mi spuneţi ce e de facut în cazul când am emis o factură fiscala şi este scris greşit anul înregistrării la Registrul Comerţului, precizez că factura a fost achitată cu ordin de plată în luna curentă şi a fost returnata înapoi la firmă pentru modificarea facturii originale în cazul acesta pot anula factura sau se poate corecta numai anul? mulţumesc anticipat!
Nu se mai pastreaza practica utilizata in trecut a corectarii manuale insotite de semnatura si stampila. Aceasta metoda nu este mentionata in prevederile Codului Fiscal. In aceasta situatie se storneaza factura initiala si se emite alta care sa contina datele corecte .
mulţumesc, chiar daca a fost achitată cu OP apara alt nr.de factură emisa sau specific cf.fact.nr......