Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intelesul termenului \"functionar\" in noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intelesul termenului "functionar" in noul cod penal

buna ziua
am o mare problema cu politia de cercetare penala si anume:
pana anul trecut am fost functionar public si lider de sindicat la institutia unde lucram.
am fost dat afara abuziv la sfarsitul anului trecut,fapt pentru care am dat in judecata institutia.
acum directorul pe langa multe alte hartuirii a pus pe un fost membru de sindicat sa ma reclame ca as fi furat banii sindicatului.
politistul care cerceteaza reclamatia mi-a spus ca ma cerceteaza in calitate de functionar- functionar public in acceptiunea codului penal.
eu consider ca , calitatea mea de lider de sindicat nu are nici o legatura cu caltatea de functionar public pe care am avut-o pana cand am fost dat afara.
va rog foarte mult sa-mi precizati in ce lege sau ce articol -cod penal defineste acesti termeni si daca e corect modul cum pune problema anchetatorul.
motanelul, utilizator
Eu va sfatuiesc sa cititi, spre lamurire, art.147 raprtat la art.145 C.pen. Din pacate, trebuie sa va spun ca,, in lumina prevederilor celor doua texte de lege, politistul cam:( are dreptate!
zaharia65_2 a scris:

Eu va sfatuiesc sa cititi, spre lamurire, art.147 raprtat la art.145 C.pen. Din pacate, trebuie sa va spun ca,, in lumina prevederilor celor doua texte de lege, politistul cam:( are dreptate!

Nu gasesc in noul cod penal art.147,145 pe problema in discutie in schimb am gasit art 175 si 175 care spune

Functionar public
Art. 175. - (1) Functionar public, în sensul legii penale, este persoana care, cu titlu
permanent sau temporar, cu sau fără o remuneratie:
a) exercită atributii si responsabilităti, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării
prerogativelor puterii legislative, executive sau judecătoresti;
b) exercită o functie de demnitate publică sau o functie publică de orice natură;
c) exercită, singură sau împreună cu alte persoane, în cadrul unei regii autonome,
al altui operator economic sau al unei persoane juridice cu capital integral sau
majoritar de stat ori al unei persoane juridice declarate ca fiind de utilitate publică,
atributii legate de realizarea obiectului de activitate al acesteia.
(2) De asemenea, este considerată functionar public, în sensul legii penale,
persoana care exercită un serviciu de interes public pentru care a fost învestită de
autoritătile publice sau care este supusă controlului ori supravegherii acestora cu
privire la îndeplinirea respectivului serviciu public.
Public
Art. 176. - Prin termenul public se întelege tot ce priveste autoritătile publice,
institutiile publice sau alte persoane juridice care administrează sau exploatează
bunurile proprietate publică

Cred ca nu vorbim de acelasi cod, sau poate n-am inteles eu?
O tot tineti cu noul cod penal! Conform art.10 din codul penal in vigoare, "legea penala se aplica infractiunilor savarsite in timpul cat ea se afla in vigoare!".
Uitati deci de "noul cod penal", care va intra in vigoare conform prevederilor art.446 din chiar acelasi cod, completate cu normele legale precizatoare, prin anul 2012, ...cu voia Bunului Dumnezeu.:D Pana atunci trebuie aplicata legea penala in vigoare , respectiv codul penal in forma republicata si reactualizata inclusiv prin prevederile Legii 202/2010!:rtfm:
Cu siguranta eu vorbesc exact de codul care trebuie, organele de cercetare si urmarire penala se conduc dupa acelasi cod de care va vorbesc si revin cu sfatul de a-l utiliza si dvs., pentru studiu, tot pe acesta!
Cu stima,
Domnul politist procedeaza corect si va incadrati in textele de lege precizate mai sus. Aveti grija la coduri pe viitor, si consultati-le pe cele in vigoare.
M-ar interesa daca angajatii unei societati, cu capital majoritar de stat, sunt in baza art 175 lit c - functionari publici.