avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apel fara recurs
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apel fara recurs

Am avut divortul, iar pe comunicarea venita acasa, scrie"cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare".
E posibil sa fie apel fara recurs?
Prima data nu e recursul apoi apelul?
Cel mai recent răspuns: adi_2010 , utilizator 21:00, 2 Aprilie 2011
Recursul este calea de atac de dupa apel:D
Scuze, nu considerati emoticonul decat un zambet care sa aduca soarele, intr-o zi ploioasa, cum este cea de azi.

Pe de alta parte, in niciun caz angajatorul nu a facut apel dupa recurs.

Litigiile de munca se judeca doar la Tribunal si se ataca doar cu recurs la Curtea de apel-care chiar daca are aceasta denumire are competente si in apel si in recurs, in functie de natura litigiului.
Dar problema este deja lamurita acum.
Ultima modificare: Marți, 29 Martie 2011
ContSters193035, utilizator
AURORA CIOROBEA a scris:

Recursul este calea de atac de dupa apel:D


hm.. interesant. Eu tin minte ca am avut un proces de conflicte de munca cu un fost angajator, iar angajatorul prima data a facut recurs, apoi la sfarsit a facut apel, si procesul s-a tinut la Curtea de Apel. Eu asa stiam, ca e recurs, apoi apel.
S-a schimbat ordinea intre timp, sau nu tin eu bine minte? :)
Actiunile sunt diferite , iar caile de atac sunt diferite.
Divortul are 2 cai de atac-apelul care se judeca la tribunal si apoi recursul care se judeca la curtea de apel..
Litigiile de munca au o singura cale de atac- recursul, fondul se judeca la tribunal, iar recursul la curtea de apel.
Acum am prins ideea.
Multumesc pentru explicatii.
Intr-un proces de stabilire paternitate, program vizita minor,pensie alimentara, etc. judecat acum la judecatorie, ce cai de atac pot urma?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Apel- termen ContSters201565 ContSters201565 Am depus apel pentru un proces de pensie de intretinere minor pe data de 12.04.2011. Nu mi s-a dat un termen cand am depus apelul. Dupa cat timp ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Rezolutiune antecontract vanzare-cumparare/ cai de atac tudorioan tudorioan Parti in proces: reclamanta persoana juridica in contradictor cu persoana fizica pentru rezolutiune antecontract. Se admite cererea de rezolutiune cu obligatia ... (vezi toată discuția)
Recurs ? sau apel ? oanaportar oanaportar Buna seara ! Este vorba despre un litigiu prin care s-a cerut angajarea raspunderii civile delictuale a fostului contabil sef. Institutia a pierdut ... (vezi toată discuția)