avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este sau nu obligatorie casca?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este sau nu obligatorie casca?

La un ATV (pe certificat scrie motociclu) cu capacitate cilindrica 300 cc, inmatriculat, pentru care este necesar permis categoria "B", este sau nu obligatorie casca de protectie?
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 13:26, 11 Martie 2009
Conform Codului Rutier, in trafic este obligatorie purtarea castii de protectie, altfel conducatorul acestuia este pasibil de amenda.
Nu ma asteptam la un astfel de raspuns. Parca e venit de la un politist nu de la avocat.
Vroiam sa discutam articolul respectiv in baza caruia sustii ca este obligatorie purtarea castii.
Intrebare ajutatoare: Este obligatorie purtarea castii intr-o masina decapotabila?
(ATV -ul este autovehicul pe patru roti, este de teren si se conduce cu permis categoria "B")
Codul rutier in privinta ATV-urilor este intr-o ceata totala.

Din punct de vedere constructiv ATV-ul este un autoturism caruia ii lipseste caroseria si elementele de confort. Avand in vedere, insa, ca ATV-ul este un autovehicul ce se deplaseaza in afara drumurilor amenajate, dupa parerea mea este necesara purtarea castii de protectie. Dar aceasta este parerea mea personala, in Codul rutier nu am gasit vreo referire la ATV-uri.
Daca cineva gaseste, il rog sa mi-o comunice si mie.
In afara drumurilor publice pot conduce si fara cap, nu numai fara casca. Intrebarea este care ar fi prevederea legala pentru circulatia pe drumurile publice, cu sau fara casca de protectie?
Repet in certificatul de inmatriculare este trecut ca si motociclu la categorie si la caroserie este trecut cvadriciclu.
abcdeadi a scris:

Nu ma asteptam la un astfel de raspuns. Parca e venit de la un politist nu de la avocat.
Vroiam sa discutam articolul respectiv in baza caruia sustii ca este obligatorie purtarea castii.
Intrebare ajutatoare: Este obligatorie purtarea castii intr-o masina decapotabila?
(ATV -ul este autovehicul pe patru roti, este de teren si se conduce cu permis categoria "B")


:D :D :D L-am intrebat pe sotul meu care e politist. Dar mi-a zis sa nu scriu nimic pana nu citesc exact.
Am citit in Codul Rutier care se refera la obligativitatea purtarii unei casti omologate de catre conducatorul motocicletei sau mopedului.

Alte discuții în legătură

Am condus un moped 49cm fiind sub influenta alcoolului tupac83 tupac83 Am si eu o nelamurire daca conduci un moped cu capacitatea cilindrica 49cm sub influienta alcoolului pot fii sanctionat de militieni? si in cat consta ... (vezi toată discuția)
Circulatia cu bicicleta reluqqqqq reluqqqqq buna ziua am si eu o intrebare: in legatura cu circulatia bicicletelor pe drumuri publice exista cumva o anumita legislatie? Deoarece am inteles ca dacanu ... (vezi toată discuția)
Mersul cu bicicleta Adina Estera Adina Estera Pentru a merge cu bicicleta , un copil de 14 ani are nevoie de insotitor ? (vezi toată discuția)