avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie mincinoasa

am depus o marturie in fata instantei , ( Înregistrat în data de: 01.11.2010
Obiect dosar: infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002)
Materia juridicã: Penal
Stadiu procesual: Fond
Părţi: L. M : Inculpat

CÃI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Recurs 30/03/2011 L. M

Pagina 1


TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
14/12/2010 Amână cauza
Solutie: Faţă d elipsa procedurii de citare cu inculpatul L.M.
25/01/2011 Amână cauza
Solutie: În vederea administrării probatoriului.
22/02/2011 Amână cauza
Solutie: Pentru administrarea probei testimoniale.
22/03/2011 Amână cauza
Solutie: Amână pronunţarea la data de 29.03.2011.
29/03/2011 Condamnare
Solutie: Condamnă pe inc. LM la 8 luni închisoare. În baza art.81 C,penal suspendă condiţionat executarea pedepsei pe durata termenului de încercare de 2 ani şi 8 luni.



) , si marturia mea din moment ce prietenului i s-a dat solutia asta dintre parantezele de mai sus , a fost considerata mincinoasa ?
acum neaparat ma cerceteaza si pe mine pentru marturie mincinoasa ?
va rog mult , ajutati-ma cu un raspuns . multumesc anticipat . ( si daca raspunsul nu e de bine pentru mine , ce pot sa mai fac in faza asta a cauzei ? ) mutumesc inca o data !
Cel mai recent răspuns: ionstefanalex , utilizator 20:46, 1 Aprilie 2011
Ati fost citata la politie sau parchet pentru aceasta infractiune ?
Nu cred sa fie vorba despre asa ceva. Poate ca dimpotriva, marturia dvs. a contribit la condamnarea la o pedeapsa mai usoara a inculpatului .
Dupa cum credeti dvs. , ar insemna ca in toate cauzele unde se asculta martori ,.iar solutia instantei este una de condamnare a inculpatului , martorii au fost mincinosi? Nu.Probabil ca o infractiune de genul celei comise de prietenul dvs. nu avea sa se soldeze decat cu o condamnare.
Fiti linistit, fiindca daca ar fi vorba despre asa ceva, veti fi instiintat , insa nu cred.
multumesc mult de tot ! :*
la parchet
problema ar fi in felul urmator , procuroarea care era prezenta in sala de judecata ,a propus cercetarea pentru instigare la marturie mincinoasa , respectiv marturie mincinoasa , asta inseamna ca neaparat se iau dupa ea ? :-s

Alte discuții în legătură

Martor - marturie mincinosa xuser xuser Pe scurt: vin 5 sa ma bata. Politia il prinde pe unul iar ala cheama ,sa zicem, pe 2 dintre complici ca martori (mincinosi evident). Daca din martori devin ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa Ovidiu Mihai Ovidiu Mihai Salut am si o speta. Un individ a fost trimis in judecata pentru violare de domiciliu art. 192 al 1, 2 CPP. Martorii audiati, p vat. au spus la politie ca l-au ... (vezi toată discuția)
Paratul minte flodin47 flodin47 Daca paratul minte in proces si se dovedeste acest lucru de ce pedeapsa este pasibl, Multumesc (vezi toată discuția)