Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... jigniri intre angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

jigniri intre angajati

Buna ziua,
Am o situatie si vreau daca se poate un sfat:
In unitatea unde lucrez exista certuri intre angajati , care s-au agravat si au ajuns sa se jigneasca si sa sara chiar la bataie. Cum as putea sa pedepsesc acest comportament pentru a nu crea un precedent?
Va multumesc
puneti in regulamentul de ordine interioara o dispozitie care sanctioneaza astfel de acte la locul de munca
Este trecut in regulamentul intern , ca aceste fapte constituie abatere disciplinara si vor fi sanctionate cf. legislatiei,deci pot sa dau avertisment, daca mai continua sa suspend contractul si apoi sa se ajunga la incetarea contractului de munca.?
In functie de gravitatea faptei, de repetabilitatea ei puteti lua orice masura de sanctionare prebazuta in R.I., inclusiv concedierea disciplinara.
va multumesc frumos