Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coasigurat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coasigurat

Cine poate fi coasigurat?
(poate sa fie cineva coasigurat fara sa beneficieze sotia de deducere la salar?)
deducerea la salariu nu are nici o legatura cu calitatea de coasigurat(sot/sotie/parinti fara venituri proprii).
1. Daca sotia este asigurata sotul poate fi coasigurat la sanatate.
2. Trebuie sa mearga amandoi la Casa de Asigurari de Sanatate si se rezolva.
kinga79 a scris:

Cine poate fi coasigurat?
(poate sa fie cineva coasigurat fara sa beneficieze sotia de deducere la salar?)

Pot fi coasigurati numai urmatoarele categorii de persoane : sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
am un caz, la firma am o angajata (sotie), vrea ca sotul sa fie coasigurat la ea. De la resurse umane dna nu-mi lasa, motivand ca daca nu trece la deducere nu poate sa fie nici coasigurat.
nu ne intelegem nici cum. va rog mult daca puteti sa.mi spuneti mie baza legala.
Este corecta sustinerea acesteia ... trebuie sa se faca dovada ca sotul salariatei se afla in intretinerea acesteia ... prin deducerea personala se poate observa ca acesta se afla in intretinerea sotiei.