avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coasigurat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coasigurat

Cine poate fi coasigurat?
(poate sa fie cineva coasigurat fara sa beneficieze sotia de deducere la salar?)
Cel mai recent răspuns: noiembriesm , utilizator 11:22, 15 Aprilie 2011
deducerea la salariu nu are nici o legatura cu calitatea de coasigurat(sot/sotie/parinti fara venituri proprii).
1. Daca sotia este asigurata sotul poate fi coasigurat la sanatate.
2. Trebuie sa mearga amandoi la Casa de Asigurari de Sanatate si se rezolva.
kinga79 a scris:

Cine poate fi coasigurat?
(poate sa fie cineva coasigurat fara sa beneficieze sotia de deducere la salar?)


Pot fi coasigurati numai urmatoarele categorii de persoane : sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
am un caz, la firma am o angajata (sotie), vrea ca sotul sa fie coasigurat la ea. De la resurse umane dna nu-mi lasa, motivand ca daca nu trece la deducere nu poate sa fie nici coasigurat.
nu ne intelegem nici cum. va rog mult daca puteti sa.mi spuneti mie baza legala.
Este corecta sustinerea acesteia ... trebuie sa se faca dovada ca sotul salariatei se afla in intretinerea acesteia ... prin deducerea personala se poate observa ca acesta se afla in intretinerea sotiei.

Alte discuții în legătură

Persoana in intretinete Marta123 Marta123 Buna ziua, soțul meu nu este asigurat si are un venit lunar mai mic de 510 lei pe luna. Vreau sa il iau ca si coasigurat dar colega de la resurse umane ... (vezi toată discuția)
Coasigurat alecris alecris Eu lucrez in invatamant de 15 ani iar sotul meu nu este anjajat nicaieri de 3 ani. Poate figura ca si coasigurat? Ce acte sunt necesare si unde se depun? ... (vezi toată discuția)
Asigurarea medicala sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de tutore si mama pot beneficia de asigurarea medicala a baiatului meu (19 ani) care are handicap grav ... (vezi toată discuția)