avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea medicala

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de tutore si mama pot beneficia de asigurarea medicala a baiatului meu (19 ani) care are handicap grav permanent si calitate de pensionar de invaliditate in cazul in care eu nu mai sunt asigurata dupa expirarea contractului de munca.
Mai am o alta intrebare tot in acest sens,pot beneficia de asigurarea sotului care este salariat?
Va multumesc in asteptarea raspunsului.
Cel mai recent răspuns: sorina_h2004 , utilizator 14:28, 4 Septembrie 2014
1. Daca sotul este salariat puteti fi coasigurata lui la sanatate.

2. Sa se prezinte la angajator, la Resurse umane, cu urmatoarele acte:

-cerere depusa de angajat prin care solicita ca sotia sa fie trecuta coasigurata lui la sanatate;
-declaratia data pe propria raspundere precum ca are sotia in intretinere;
-certificatul de casatorie (in copie);
-carte de identitate sotie (in copie);
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca sotia nu realizeaza venit.




Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti si daca pot beneficia de asigurarea baiatului meu.
1. Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
...

b) tinerii cu vârsta de pânã la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizeazã venituri din muncã sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificãrile şi completãrile ulterioare; soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;
...

2. - In calitate de pensionar de invaliditate copilul dvs. este asigurat la sanatate, deci ati ptea sa fiti coasigurata lui.
- Numai ca el fiind si invalid si cu grad de handicap este greu de crezut ca va aflati in intretinerea lui si este posibil sa nu vi se aprobe sa fiti coasigurata copilului.
- Deci cea mai buna solutie este sa fiti coasigurata sotului.

3. Nu puteti sa fiti, in acelasi timp, si coasigurata sotului si coasigurata copilului.
Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare de sanatate Dorin Padureanu Dorin Padureanu Daca sotia mea isi face asigurare de sanatate ( plateste lunar 50 lei,nu are venituri si nici eu ) pot beneficia eu si copilul meu de 20 de ani de ea. ... (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate copil ileana.barna ileana.barna Buna ziua Sunt salariata si am copilul de 28 ani care nu mai are serviciu. Cum sa fac , sa-l pot asigura la sanatate pe statul meu de plata? (vezi toată discuția)
Asigurare medicala kiyosaki kiyosaki Eu sunt angajat. Sotia nu lucreaza si vrea sa beneficieze de servicii medicale. Care sunt caile de a beneficia de servicii medicale in calitate de asigurat? (vezi toată discuția)