Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general produse identice, preturi diferite (ce fac in NIR)?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

produse identice, preturi diferite (ce fac in NIR)?

Primesc factura de marfa de la furnizor. Ii fac Nir-ul.
Atunci cand vand nu respect pretul de vanzare stabilit in Nir.

Ex: daca am 3buc. din produsul A, 2buc. le vand cu pretul din Nir si 1buc. cu alt pret.

Cum trebuie sa procedez in acest caz? Fac alt Nir? Si pt. care produse? Pt. toate de pe factura?

Multumesc,
ANCA39 a scris:

Faci NIR numai cu pretul de achizitie , asa cum procedeaza cei care vand marfa en gros. Asa poti vinde cu ce pret vrei tu.

Asa este, dar cu o mica completare: la vanzare faci factura, iar evidenta marfurilor se tine la pretul de achizitie. daca vanzarea este catre peroane fizice, la factura, in locul chitantei, atasezi bonul fiscal al casei de marcat.
Si daca vine Garda financiara ?????????
Cãnd situatia de pe piaţã se schimbã este normal sã se majoreze sau diminueze adaosul comercial şi implicit preţul de vãnzare, pe bazã de inventar de schimbare de preţuri, cu inregistrarea corespunzãtoare in contabilitate.
Majorarea sau reducerea pretului cu amãnuntul sau a celui de vãnzare en gros pãna la nivelul costului de achiziţie respectã regulile şi principiile contabile, find un drept exclusiv al agentului economic care poate lua asemenea decizie atunci cãnd apreciază că este necesar pentru valorificarea in conditii avantajoase a mãrfurilor şi pentru evitarea unor riscuri.
Documente specifice contabilităţii mărfurilor
NOTA DE RECEPTIE SI CONSTATARE DE DIFERENTE
Format A4, X4 tipărite pe ambele feţe, în blocuri de 150 file
Serveşte ca:
document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
document justificativ pentru încărcarea în gestiune
document justificativ de înregistrare în contabilitate;

Se foloseşte ca document distinct de recepţie în cazul;
bunuri materiale care prezintă diferenţe la recepţie

ghola a scris:

Si daca vine Garda financiara ?????????
Cãnd situatia de pe piaţã se schimbã este normal sã se majoreze sau diminueze adaosul comercial şi implicit preţul de vãnzare, pe bazã de inventar de schimbare de preţuri, cu inregistrarea corespunzãtoare in contabilitate.
Majorarea sau reducerea pretului cu amãnuntul sau a celui de vãnzare en gros pãna la nivelul costului de achiziţie respectã regulile şi principiile contabile, find un drept exclusiv al agentului economic care poate lua asemenea decizie atunci cãnd apreciază că este necesar pentru valorificarea in conditii avantajoase a mãrfurilor şi pentru evitarea unor riscuri.
Documente specifice contabilităţii mărfurilor
NOTA DE RECEPTIE SI CONSTATARE DE DIFERENTE
Format A4, X4 tipărite pe ambele feţe, în blocuri de 150 file
Serveşte ca:
document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
document justificativ pentru încărcarea în gestiune
document justificativ de înregistrare în contabilitate;

Se foloseşte ca document distinct de recepţie în cazul;
bunuri materiale care prezintă diferenţe la recepţie

Si ce daca vine garda financiara?
La receptia bunurilor, am intocmit N.I.R. Pe baza lui, am incarcat gestiunea si am facut inregistrarea in contabilitate: 371=401 (pretul de achizitie).
La vanzare am intocmit factura: 411=707 (pretul de vanzare).
Descarcarea gestiunii: 607=371(pretul de achizitie).
Achitarea facturii (daca se face in numerar), se justifica prin existenta chitantei (in cazul persoanelor juridice), sau a bonului fiscal (in cazul persoanelor fizice): 5311=411 (cu valoarea incasata)
Evidenta marfurilor se tine la pretul de achizitie. Se intocmesc fise de magazie.
Tot ce am spus mai sus, NU se aplica in cazul vanzarilor cu amanuntul catre populatie.
Atunci intr-adevar se trece in N.I.R. si pretul de vanzare si adaosul comercial: 371=401(pretul de achizitie) si 371=378 (cu valoarea adaosului comercial).
Pretul de vanzare trecut in N.I.R., se respecta cu strictete si se afiseaza. Modificarile de pret se fac conform legislatiei in vigoare.
Evidenta marfurilor in acest caz, se tine la pretul de vanzare cu amanuntul.