Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz de 15 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz de 15 zile

Buna ziua . Am facut cerere de preaviz de pe 21 Martie pina azi iar azi mi sa spus ca nu credea ca voi pleca si nu mia inregistrat cererea si sa fac alta cerere dar fara data iar banii pe concediu mii da cand va aveapentru ca este criza.Mai poate sa inregistreze cererea veche acum sau fac alta cerere fara data si daca o fac fara data mai imi iau banii pe concediu? Va multumesc.
Deja ceea ce descrieti dvs. este inceputul unui litigiu de munca. Trebuie de acum incolo sa cereti justificare pentru orice. Aveti toate sansele sa ajungeti in instanta, inclusiv pentru obtinerea banilor pe concediu.
Da dar ce sa fac pentru ca maine trebuie sa duc cererea fara data o fac din nou sau poate so inscrie pe cea veche?
Faceti cererea cu data de cand ati plecat din societate ... o pot inregistra si acum acea cerere .
Daca faceti o cerere nedatata atunci angajatorul o poate folosi cum vrea el, punand o data care ii va conveni lui.
va multumesc pentru raspunsuri si daca nu imi da banii pe concediu pot face sesizare la ITM?