Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sotia vrea sa divorteze iar eu nu sunt de acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sotia vrea sa divorteze iar eu nu sunt de acord

sunt in spania si eu si sotia si avem un copil de8 ani. sotia vrea sa divorteze pt ca soacra ma acuza ca mai am un copil in tara! cum pot optine un test adn prin instanta ca sa pot demostra ca nu este adevarat? sunt disperat varog sami raspundeti
testul ADN este destul de scump, cel mai bine ar fi sa iti convingi sotia ca nu e asa. Prin instanta e mai greu sa ceri proba cu ADN
Bine ca soacra si sotia dvs. (care nu este obligata, dar bag seama ca are "credinte" asemanatoare maica-sii :rofl:) nu cred ca toti copiii de pe strada sau din oras sunt ai dvs., fiindca atunci ce ar face bietii, i-ati testa pe toti?!!?:-/:stunned:
Nicio instanta serioasa din tara asta nu va va admite o asemenea cerere numai ca sa probati sotiei si bineinteles soacrei=D>, ca... nu au motive de divort!!! Mare este lumea.... Si fiti mai putin disperat. Si cred ca de unele... teste are nevoie soacra:(. Dar nu numai...
Conform disp. art.1169 C.civ., "Cel ce face o propunere inaintea judecatii trebuie sa o si dovedeasca."
Mai bine solicitati soacrei... sa dovedeasca, intai dumneaei, ceea ce sustine...si apoi faceti dvs. "dovada contrarie"...
robert aurel a scris:

sunt in spania si eu si sotia si avem un copil de8 ani. sotia vrea sa divorteze pt ca soacra ma acuza ca mai am un copil in tara! cum pot optine un test adn prin instanta ca sa pot demostra ca nu este adevarat? sunt disperat varog sami raspundeti

Cred ca sotia merge pe zicala : " Nu iese fum fara foc ".
Numai dvs.stiti daca are sau nu dreptate.Trebuie s-o convingeti ca "doamna soacra" nu trebuie sa asculte gura satului.Oamenii sunt rai, egoisti,si posibil sa fie gelosi pe familia dvs.ca prosperati si de aceea "baga fitile" .
Asta trebuie sa inteleaga amindoua...spuneti-i asta sotiei,si poate va intelege ca sunteti victima intrigilor rurale.:luck:
va multumesc pt raspuns si imi cer scuze pt intarziere dar lucrez tura de dupa amiaza si ajung dupa ora 23 acasa. aici este problema este foarte complicat,pt ca este vorba de sotia cumnatului meu fratele sotiei mele,care a fost pe la noi in primavara lui 2010 ...2 saptamani in vacanta si la intoarcerea in tara, dupa 2 luni ne suna sane spuna ca este insarcinata.ok.felicitarii.intre timp am ajuns si eu in tara si am stat 3 luni pt ca eram in somaj si aveam altceva de miscat in tara,de atunci au inceput toate discutiile si banuielile., la intoarcerea mea in spania lucrurile au luat o intorsatura incredibila., am aflat despre toate aberatiile astea din inregistrarile pe care am fost nevoit sa le fac pt ca nu stiam ce se intampla,afland despre ce ii spusese soacra sotiei.am avut o discutie cu soacra care nu recunoaste ca ar fi zis ea asa ceva(eu avand inregistrarea)imi spune sa o las asa cum a cazut pt ca asta este decizia sotiei mele.