Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data incetarii CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data incetarii CIM

Va rog sa imi spuneti daca prin data incetarii contratului individual de munca se intelege ultima zi lucrata si daca da...aceasta data va apare in revisal ca data incetarii? Sau data incetarii este prima zi nelucrata si atunci aceasta va apare in revisal?
Multumesc.
La data incetarii contractului treceti urmatoarea zi, caci ultima zi lucrata inseamna ca inca nu a incetat contractul..salariatul inca presteaza munca in temeiul contractului.
Aceeasi data a incetarii contractului o mentionati si in revisal.
multumesc.
ursuletroz a scris:

La data incetarii contractului treceti urmatoarea zi, caci ultima zi lucrata inseamna ca inca nu a incetat contractul..salariatul inca presteaza munca in temeiul contractului.
Aceeasi data a incetarii contractului o mentionati si in revisal.

N-as de acord cu aceasta sustinere ... de exemplu, art.56 lit.j C.mun. prevede ca, c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.
Daca , de exemplu, am incheiat un c.i.m. pe durata 01.01.2011 - 01.04.2011 , c.i.m. va inceta de drept pe data de 01.04.2011 si pe pe data de 02.04.2011.
Bineinteles ca asa este, dle freelis, insa chiar si in aceasta situatie ultima zi lucrata nu va fi 01.04.2011. Utilizatorul a intrebat daca prin data incetarii contratului individual de munca se intelege ultima zi lucrata, iar eu am raspuns exact la acea intrebare.
Cu stima,
Cristina Panait

De ce sa nu fie ultima zi lucrata ? ... unde este prevazut ca, c.i.m. inceteaza in prima zi urmatoare ultimei zile lucrate de salariat ?