Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua!
Vreau sa divortez de sotul meu cu care am 2 copii minori si as vrea incredintarea lor si pensie alimentara.
Imi puteti da un sfat si sa-mi spuneti cum se procedeaza?
va multumesc si astept un raspuns.
Va adresati instantei de judecata. Va rog sa va angajati un avocat in vederea redactarii actiunii in instanta, cu toate solicitaile dvs, pe care le-ati expus .SUCCES
andreea_roshkata a scris:

Buna ziua!
Vreau sa divortez de sotul meu cu care am 2 copii minori si as vrea incredintarea lor si pensie alimentara.
Imi puteti da un sfat si sa-mi spuneti cum se procedeaza?
va multumesc si astept un raspuns.

nu-i chiar asa...nu va grabiti cu procesul deoarece legea prevede divortul la notar - pe cale amiabila si atunci cand sunt minori. conditia este ca dvs si sotul sa cadeti de acord cu divortul.
Suntem de acord cu divortul dar nu am cazut de acord cu copii.El vrea in instanta sa ceara copii.M-ar interesa daca ma puteti ajuta cu formularea cererii.
Va multumesc frumos!
numai instanta poate desface o casatorie din care au rezultat copii minori, nu puteti merge la notar sau stare civila. daca nu cadeti de acord pe toate capetele de cerere, nu puteti divorta prin acord in instanta.
e mai bine sa aveti avocat daca dvs sotii,nu va intelegeti in privinta incredintarii copiilor
gi-jane2, moderator
In cazul in care nu imi permit un avocat mi se da unu din oficiu?
As putea sa ma reprezint singura?
Va multumesc pt raspuns