avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua!
Vreau sa divortez de sotul meu cu care am 2 copii minori si as vrea incredintarea lor si pensie alimentara.
Imi puteti da un sfat si sa-mi spuneti cum se procedeaza?
va multumesc si astept un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Birou de mediator Iorga Dragos , Mediator 21:06, 6 Aprilie 2011
Va adresati instantei de judecata. Va rog sa va angajati un avocat in vederea redactarii actiunii in instanta, cu toate solicitaile dvs, pe care le-ati expus .SUCCES
andreea_roshkata a scris:

Buna ziua!
Vreau sa divortez de sotul meu cu care am 2 copii minori si as vrea incredintarea lor si pensie alimentara.
Imi puteti da un sfat si sa-mi spuneti cum se procedeaza?
va multumesc si astept un raspuns.


nu-i chiar asa...nu va grabiti cu procesul deoarece legea prevede divortul la notar - pe cale amiabila si atunci cand sunt minori. conditia este ca dvs si sotul sa cadeti de acord cu divortul.
Suntem de acord cu divortul dar nu am cazut de acord cu copii.El vrea in instanta sa ceara copii.M-ar interesa daca ma puteti ajuta cu formularea cererii.
Va multumesc frumos!
numai instanta poate desface o casatorie din care au rezultat copii minori, nu puteti merge la notar sau stare civila. daca nu cadeti de acord pe toate capetele de cerere, nu puteti divorta prin acord in instanta.
e mai bine sa aveti avocat daca dvs sotii,nu va intelegeti in privinta incredintarii copiilor
Ultima modificare: Marți, 5 Aprilie 2011
gi-jane2, moderator
In cazul in care nu imi permit un avocat mi se da unu din oficiu?
As putea sa ma reprezint singura?
Va multumesc pt raspuns

Alte discuții în legătură

Divort adrianalascut adrianalascut buna seara,as avea o intrebare in legatura cu divortul......sotul meu a inaintat proces pentru divort...noi avem 2 minore una de aproape 6 ani si cea mica de ... (vezi toată discuția)
Dosar pensie alimentara gabrielaculpin gabrielaculpin buna ziua ,ma numesc gabriela si as vrea sa-mi spuneti daca se poate depune un dosar de pensie alimentara in conditiile in care sunt despartita de sotul meu de ... (vezi toată discuția)
Divort pe cale amiabila allynn1977 allynn1977 Se poate divorta pe cale amiabila daca avem copii minori? Daca da, ce trebuie sa fac? Va multumesc anticipat! (vezi toată discuția)