Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate

o persoana care se afla in concediu pentru sarcina si lauzie, respectiv in concediu prenatal, poate fi transferata, mutata, sau disponibilizata in aceasta perioada?

v as ruga sa imi spunet si temeiul legal
Conform art 60 ,alin 1 lit e din legea nr. 53/2003-Codul muncii, este interzisa concedierea , CU EXCEPTIA CAZULUI cand unitatea intra in RJF
Pe durata concediului de maternitate este interzisa concedierea, eceptie facand concedierea pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

De asemenea, în conformitate cu dispoziţiile art. 41 alin.1 Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor.