avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate

o persoana care se afla in concediu pentru sarcina si lauzie, respectiv in concediu prenatal, poate fi transferata, mutata, sau disponibilizata in aceasta perioada?

v as ruga sa imi spunet si temeiul legal
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:12, 5 Aprilie 2011
Conform art 60 ,alin 1 lit e din legea nr. 53/2003-Codul muncii, este interzisa concedierea , CU EXCEPTIA CAZULUI cand unitatea intra in RJF
Pe durata concediului de maternitate este interzisa concedierea, eceptie facand concedierea pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

De asemenea, în conformitate cu dispoziţiile art. 41 alin.1 Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare sarcina Dany1803 Dany1803 Buna ziua.Am instiintat in scris angajatorul in legatura cu sarcina si nu am primit numar de integistrare oare ma poate da afara?.Luna viitoare intru in ... (vezi toată discuția)