Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... repunerea pe rol a cauzei de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

repunerea pe rol a cauzei de divort

Fratele meu a deschis o actiune de divort in urma cu 3ani(reclamant), a fost prezent la toate termenele,mai putin la cel din data de 6.04.2011, este plecat din tara si nu poate sa trimita nicio dovada din care sa reiasa motivul lipsei lui.Sotia lui nu a fost prezenta la nici un termen, a fost citata prin SEP apoi trebuia citata prin anunt publicitar dar nu s.a mai ocupat nimeni.La termenul mai sus mentionat, s.a hotarat suspendarea cauzei pentru lipsa partilor.Va rog sa.mi spuneti ce trebuie facut in acest caz, care este procedura?Unde si cat trebuie sa achite taxa de timbru judiciar?Dureaza mult pana se dispune repunerea pe rol?Dar daca reclamantul nu poate face dovada lipsei lui,se poate judeca in lipsa?Va multumesc si astept un raspuns,VA ROG.
Repunerea pe rol se poate face printr-o simpla cerere catre instanta care a fost investita cu judecarea cauzei.
Taxa de timbru este 1/2 din taxa initiala.
Daca nu se poate prezenta, poate semna imputernicire unui avocat sau o procura de reprezentare unei cunostinte, rude, etc.
Desi cele indicate de procmarci sunt in general aplicabile cauzelor de suspendare voluntara sau prin absenta ambelor parti, , situatia divortului este o exceptie, in sensul ca absenta reclamantului la unul din termene poate determina respingerea cererii de divort ca nesustinuta, caz in care se poate introduce o noua cerere, cu plata integrala a taxei de timbru. Ideal era (si este) ca persoana care introduce divortul (reclamantul) si apoi lipseste din tara (cunoscind acest fapt), dupa indeplinirea obligatiei legale de a introduce personal actiunea, sa incheie un contract de asistenta si reprezentare cu un avocat pentru urmatoarele termene. Altfel, va pati ceea ce a patit si fratele dvs.
avocatul fratelui meu are o procura prin care este desemnat sa.l reprezinte dar problema este ca el nu poate sa aduca nici o dovada din care sa reiasa motivul lipsei lui,in calitate de reclamant.
Stau si ma intreb pentru ce si-a angajat avocatul ala?
Pai ce era atat de greu sa demonstreze la termenul ala ca era plecat? N-avea: bilet de avion, chitanta hotel, un notar pe acolo prin zona?
claaudya a scris:

avocatul fratelui meu are o procura prin care este desemnat sa.l reprezinte dar problema este ca el nu poate sa aduca nici o dovada din care sa reiasa motivul lipsei lui,in calitate de reclamant.

Daca are avocat, atunci imi pun exact aceleasi intrebari ca si colega GabrielaA:-/ :stunned: