avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie Comisie Locala Fond Funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie Comisie Locala Fond Funciar

Buna ziua
Vă rog frumos să ma ajutaţi cu modificările legislative care cică au intrat în vigoare de la 1.04.2011, prin care Comisia Locală de Fond Funciar nu mai poate face punerea în posesie, adică documentaţia pentru atribuirea titlului de proprietate, fără documentaţie cadastrală, exact tot ceea ce implică întăbularea tuitlului de proprietate, deci implicit se va mai da sau nu titlul de porpietate, nu ştiu, dar finalizarea unei puneri în posesie va fi un extras de carte funciară, iar Comisia Locală de Fond Funciar nu mai poate înainta procese verbale de punere în posesie la Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară dacă nu are şi toată documentaţia necesară pentru întăbularea titlului.
Vă rog să mă ajutaţi cu indicarea acestor reglementări legale, pentru că aşa se pare că se va îngreuna şi mai mult punerea în posesie, vă daţi seama cine nu are sacul de bani să întăbuleze terenurile pe care le cere, nu mai poate obţine nici măcar titlu de proprietate.
Cel mai recent răspuns: F-X1 , utilizator 15:21, 11 Aprilie 2011
obligativitatea intabularii nu cade in sarcina beneficiarului, ci comisia de fond funciar trebuie sa intocmeasca documentatia si sa o depua la OCPI. Se refera la terenurile neintabulate, care acum trebuie intocmita o documentatie pentru numar cadastral, implicit acel teren va avea si CF, iar in procesul verbal de punere in posesie se va scrie la observatii CF nr.xxxxxx. Exista aceasta prevedere in lege, insa acum s-a emis un ordin al Directorului ANCPI (06.04.2011) catre toate oficiile din tara prin care nu se mai scrie nici un titlu daca nu exista aceasta documentatie. Practic OCPI, s-a scos, se face astfel cadastrul general. mai au prevederea aia cu extras de plan de carte funciara pentru constructii, unde, deasemenea te obliga sa iti faci documentatie pentru atribuire nr. cadastral nou. Si uite asa se face cadastrul general la nivel de tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punere in posesie diana22 diana22 am titlu de proprietate pe numele tatalui decedat si doua sentinte irevocabile prin care mi se recunoaste dreptul asupra unui teren. cum formulez cerere de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune? M.I.C. M.I.C. Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva ... (vezi toată discuția)
Acelasi lot de teren in doua extrase cf diferite TuinPix TuinPix Numitul M a deţinut într-o localitate rurală 2 parcele de teren (A şi B) în suprafaţă totală de 3 ha. Din Titlul de proprietate emis pe numele ... (vezi toată discuția)