Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... infiintare societate cu fonduri nerambursabile-debutant
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

infiintare societate cu fonduri nerambursabile-debutant

buna ziua
As vrea sa aflu cateva informatii in legatura cu aceste fonduri nerambursabile..
vreau sa fac o societate cu aceste fonduri pentru a dezvolta o afacere bazata pe cresterea de animale (pui, gaini), totul fiind ecologic.
detin o suprafata de teren
as vrea s stiu ce sanse am sa obtin acele fonduri
si unde as putea realiza acel proiect pentru a avea reusite maxime????
.
Buna seara!
Pentru ca ideea de "fonduri nerambursabile" sa nu fie confundata cu o ploaie de bani care pica din cer, trebuie specificat faptul ca un cetatean (care doreste sa ceara un sprijin de finantare pentru proiectul sau) contribuie financiar cu 50%, iar cealalta jumatate va reprezenta contributia din partea UE, din valoarea de fonduri europene.
In ghidul Fonduri Europene 2010 – 2013, pg 80, gasiti lista completa a domenilor de activitate ce pot sa beneficieze de finantari.
Etape
1.cererea de finantare
2.studiul de fezabilitate ,analiza economico-financiara , cazier, adeverinta ca nu inregistrati datorii catre bugetul de stat
3. realizare/depunere proiect
Proiectul il veti putea realiza cu ajutorul unei firme de consultanta sau singur
Succes!
ContSters203313, utilizator