Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis auto

va salut ! va rog sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns, anul trecut am fost prins la volan cu o alcoolemie peste limita legala si mi s-a intocmit dosar penal, la tribunal am primit 6 luni cu suspendare si anularea permisului. intrebarea mea este cand pot da de permis mentionand ca sentinta a fost data pe 29 martie si anularea permisului a fost efectuata pe 6 iunie? mai precis as vrea sa stiu daca a trecut un an sau trebuie sa mai astept inca 6 luni din cauza celor 6 luni de suspendare.
Va multumesc anticipat !
Va puteti prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.