Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vreau sa extind locuinta parintilor...Cum fac?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vreau sa extind locuinta parintilor...Cum fac?

Buna ziua,

As dori sa stiu ce acte mi-ar trebui ca sa extind locuinta parintilor, vreau sa mai construim inca 3 camere. Mentionez ca stam la curte si avem o suprafata de 300 de m2. Ce trebuie sa fac? Cum trebuie sa procedez?

Multumesc anticipat.
anutza_maria, utilizator
cel intai va trebuie certificat de urbanism si mai apoi trebuie sa intocmiti documentatia pentru autorizatia de constructie. Va adresati la primaria din localitatea unde doriti sa extindeti imobilul.
Buna dimineata,

Multumesc mult pt informatie, mai am o mica intrebare daca stie careva cat ma costa acest certificat de urbanism si dupa aceea autorizatia de construire?

Va multumesc anticipat
Mai aveti nevoie totusi de ... proiect intocmit de un arhitect cu drept de semnatura sau cel putin un conductor arhitect cu drept de semnatura . In multe cazuri acestia se ocupa si de intocmirea dosarelor pentru autorizare pt ca ei au obligatia furnizarii informatiilor pentru autorizare - proiect tehnic , memoriu pentru eliberarea autorizatiei etc . Astfel incat , dupa obtinerea certificatului de urbanism mergeti la arhitect .
Buna ziua,
stie cineva sa-mi spuna cam ce preturi se practica pentru un proiect de constructie?
Multumiri anticipate, Dia

ps. este vorba de o cladire metalica 600mp avand ca obiect de activitate anexe gospodaresti ale exploatatiilor agricole, pe un teren extravilan.
caraybean, utilizator