Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... societate cooperativa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

societate cooperativa

dupa noul cod al muncii,membrii cooperatori ce vor incheia?,conventii de munca sau contracte de munca si care este diferenta?
soldatu a scris:

dupa noul cod al muncii,membrii cooperatori ce vor incheia?,conventii de munca sau contracte de munca si care este diferenta?

Noile modificari aduse Codului Muncii nu modifica Legea nr.1/2005 ...
va rog sa argumentati acest raspuns
soldatu a scris:

va rog sa argumentati acest raspuns

Legea nr.40/2011 este legea pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii si a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 225, din 31 martie 2011.
In cuprinsul acestei legi nu se face nicio referire la modificarea sau abrogarea unui articol din Legea nr.1/2005.
eu am citit ca se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale,tuturor angajatorilor,persoane fizice sau juridice
soldatu a scris:

eu am citit ca se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale,tuturor angajatorilor,persoane fizice sau juridice

Da, dar numai în măsura în care acestea nu conţin dispoziţii specifice derogatorii.