avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... societate cooperativa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

societate cooperativa

dupa noul cod al muncii,membrii cooperatori ce vor incheia?,conventii de munca sau contracte de munca si care este diferenta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:28, 27 Aprilie 2011
soldatu a scris:

dupa noul cod al muncii,membrii cooperatori ce vor incheia?,conventii de munca sau contracte de munca si care este diferenta?


Noile modificari aduse Codului Muncii nu modifica Legea nr.1/2005 ...
va rog sa argumentati acest raspuns
soldatu a scris:

va rog sa argumentati acest raspuns


Legea nr.40/2011 este legea pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii si a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 225, din 31 martie 2011.
In cuprinsul acestei legi nu se face nicio referire la modificarea sau abrogarea unui articol din Legea nr.1/2005.
eu am citit ca se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale,tuturor angajatorilor,persoane fizice sau juridice
soldatu a scris:

eu am citit ca se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale,tuturor angajatorilor,persoane fizice sau juridice


Da, dar numai în măsura în care acestea nu conţin dispoziţii specifice derogatorii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari codul muncii Ank27 Ank27 Buna ziua!Sub ce nume (OUG, proiect etc) au fost publicate modificarile aduse codului muncii?Din pacate am lipsit din peisaj o perioada buna de timp si nu mai ... (vezi toată discuția)
Resurse umane cioc natalia cioc natalia Buna ziua va rog frumos sa-mi spuneti daca a aparut codul muncii in Monitorul Oficial va multumesc (vezi toată discuția)
Modificari codul muncii crysenc21 crysenc21 Buna ziua, Ma poate ajuta cineva...cu aspecte legate de noile modificari in Codul Muncii? Care sunt acestea? si de cand intra in vigoare? Ma ... (vezi toată discuția)