Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instiintare Politie prin posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instiintare Politie prin posta

Primit azi 18.06.2008
in conformitate cu prevederile art.39 din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata si aprobata prin lege nr 49/2006 va solicitam sa ne comunicati in termen de 5 zile identitatea persoanei care a condus pe drumurile publice din judetul X autu cu nr Y la data de 01/05/2008 orele 08:52 si sai puneti invedere sa se prezinte DE URGENTA la serviciul Politie Rituere din judetul, la adresa...
avand urnmat documente:
act identiattea
permis
certificatude inmatriculare.
In caz de refuz sau de necumunicare a datelor solicitatea se va aplica sanctunea prevazuta de art 102 alin 1 pct14 din OUG 195/2002 republicata prin legea 49/2006

Intrebarile mele,( ma tot gindesc ce as fi putut face in ziua resp dar numi dau seama),
instiintarea e redactata pe 27.05.08 si primita pe 18.06.08
nu gasesc ce sanctiune prevede art102 alin1 pct14 din OUG 195/2002
ce se intampla in astfel de cauze: ma duc de ex si zc ca nam facut nimica, ce se intampla
certifcatul de inmatriculare nul am fiind masina in service
po t duce o copie cand ma prezint sa mi se comunice de ce mau chemat
daca nu ma prezint ce se intampla sa zicem in cel mai rau caz
sau ce pot face acolo daca se fAce proces verbal sau ceva(nam mai patit asa ceva)
Din cauza timpuli nu cred ca ajung la ei in 5 zile se pot trimite si altfel docimentele necesare(copii banui)?
Prefer sa zicem sa iau amenda eventual(din cauza ca nu am timp sa ma duc personal)

....Multumesc!
Potrivit Codului Rutier (O.U.G. 195/2002):
Art.39. - Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice poliţiei rutiere, la cererea acesteia şi în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice.
Art. 102, alin. 1, punctul 14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliţiei rutiere, a identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul spre a fi condus;

De obicei, cand sunt camere de filmat la radar se face adresa de la Politie catre proprietarul autovehiculului pentru ca acesta sa comunce cine a condus masina pentru ca procesul-verbal de constatare a contraventie se face pe persoana care a condus autovehiculul.
In cazul in care nu va prezentati, primit amenda, iar daca se constata ca ati savarist dumneavoastra vreo contraventie, mai platiti o amenda.
Sfatul meu este sa va prezentati la Politie pentru a clarifica situatia. NU va ajuta faptul ca sustineti ca "nu aveti timp", mai ales daca se poate sa fi fost filmat depasind viteza legala...

Obligatia legala este de a comunica numele persoanei ce a condus autoturismul inmatriculat pe numele Dvs. Nu trebuie sa va prezentati la Politie, ca sa nu pierdeti timpul. Comunicarea se poate face si prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Nu cunosc vreo prevedere legala prin care proprietarul unui autoturism sa fie obligat sa puna in vedere unei alte persoane, ce a condus respectivul autoturism, sa se prezinte la Politie. Convocarea respectivei persoanei este treaba Politiei. Daca nu comunicati numele persoanei ce a condus procesul verbal de contraventie se va intocmi pe numele Dvs. si suportati consecintele. Eventuala contestare a procesului verbal va cadea tot in sarcina Dvs.
Decizia va apartine.
multumesc de raspunsuri, deci daca e sa fie ptr radar e bine sa semnez sau nu PV.Asta in cazul in care vreau sacontest PV.
pv se va semna pentru ca ati luat la cunostinta de continutul sau nu de faptul ca sunteti de acord cu sanctiunea. Puteti sa formulati obiectiuni, agentul constatator fiind obligat sa le noteze in pv.
Deci, azi ma fost la Politie sa intreb ce si cum cu acea instiintare, politistul de la informatii imi spune doar ca e vb despre o amenda de circulatie, nu si din ce cauza si ce si cum si ca trebuie sa duc o copie dupa permis si buletin si apoi PV o sa il primesc prin posata. Asa se procedeaza in astfel de cauze? daca tot mau chemat si mam dus nu era normal sa faca PV verbal atunci. Am intrebat si eu pe politist daca e vorba despre depasirea cu peste 50km viteza legala si a zis ceva de genu ca daca era asa ma opreau in trafic si nu ma lasau sa trec, sa inteleg deci ca e vb de o depasire a vitezei pina in limita da "peste 50km la viteza legala?
Cum procedez cu pv verbal care o sa vina prin posta, in cat timp trebuie sa apara legal si ce trebe sa fac eu daca iau la cunostita de acesta( nefiind acasa decat dupa ora 19:30) ce se intimpal daca nu intru in posesia lui in termen de 30 zile?
Multumesc!