Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... incompatibilitate consilier juridic - administrator al ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

incompatibilitate consilier juridic - administrator al unei SC?

Este incompatibila functia de consilier juridic cea de administrator al unei societati comerciale? Potrivit legii ar fi incompatibilitate, dar conform statutului profesiei este permis!
Potrivit Statutului consilierilor juridici , exercitarea activitatilor profesionale specifice consilierului juridic este incompatibila cu functia de administrator în cadrul societatilor comerciale.
Cornel Vasile, Consilier juridic
STATUTUL PROFESIEI DE CONSILIER JURIDIC

Art. 18. - Este nedemn de a fi consilier juridic acela care:
a) a fost condamnat definitiv pentru săvârsirea unei infractiuni de natură a aduce atingere profesiei de consilier juridic;
b) în exercitarea profesiei de consilier juridic a săvârsit abuzuri prin care au fost încălcate drepturi si libertăti fundamentale ale omului, stabilite prin hotărâre judecătorească irevocabilă;
c) este declarat nedemn, pentru alte cauze, de lege.

C. Incompatibilitate si compatibilitate

Art. 19. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitătile care lezează demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) alte profesii autorizate sau salarizate;
d) functia si activitatea de administrator sau de lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităti prevăzute de lege sau rezultate din situatia de conflict de interese, în conditiile legii.

Art. 20. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilă cu:
a) activitatea didactică universitară si de cercetare;
b) functia de arbitru, mediator sau expert, în conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a proiectelor de reglementări juridice;
d) orice altă activitate profesională care nu încalcă situatiile de incompatibilitate si de nedemnitate;
e) calitatea de asociat, actionar, administrator, cenzor la oricare dintre formele de organizare juridică prevăzute de lege.

legea nr.514/2003
Art. 10. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.
Art. 11. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilă cu:
a) activitatea didactică universitară şi de cercetare juridică, activitatea literară, culturală şi publicistică nesalarizată;
b) funcţia de arbitru, mediator sau expert, în condiţiile legii şi cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a proiectelor de reglementări juridice.
:offtopic:
daca ati postat extrase din Statut si din Lege, nu inteleg de ce ati mai postat intrebarea ???
Alta era intrebarea mea, se presupune ca statutul este redactat in baza legii, dar nu se potrivesc! Sa presupunem ca m-ar declara "nu stiu cine" incompatibil, as putea sa ma apar spunand ca in statut e permis desi Legea primeaza?
andretag81 a scris:

Sa presupunem ca m-ar declara "nu stiu cine" incompatibil, as putea sa ma apar spunand ca in statut e permis desi Legea primeaza?

Si societatile profesionale ale consilierilor juridici au fost infiintate in baza statutului. Degeaba s-au aparat in instanta invocand prevederile statutului. Nu a tinut.