Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic - cumul cu alta functie
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic - cumul cu alta functie

functia de consilier juridic , se poate cumula si cu o alta functie in cadrul aceleasi companii?
Raspunsul il gasiti in Statutul profesiei de consilier juridic:
Art. 19. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilã cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeazã demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) alte profesii autorizate sau salarizate;
d) functia si activitatea de administrator sau de lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciarã;
e) activitatea publicisticã salarizatã;
f) alte incompatibilitãti prevãzute de lege sau rezultate din situatia de conflict de interese, în conditiile legii.
Art. 20. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilã cu:
a) activitatea didacticã universitarã si de cercetare;
b) functia de arbitru, mediator sau expert, în conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a proiectelor de reglementãri juridice;
d) orice altã activitate profesionalã care nu încalcã situatiile de incompatibilitate si de nedemnitate;
e) calitatea de asociat, actionar, administrator, cenzor la oricare dintre formele de organizare juridicã prevãzute de lege.