Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperarea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperarea permisului auto

buna ziua, as avea o intrebare, oare poti sa recuperezi un permis luat de politie, pt viteza, daca te duci cu actiunea cu stampila mare de la registratura instantei pe ea?Nu de alta dar pana s-ar scoate certificatul de grefa ar expira dovada deoarece contestatia s-a depus cam in ultima zi.
Buna ziua !
Daca se contesta in instanta , in termen , procesul-verbal de contraventie , puteti ridica permisul de conducere numai cu certificatul de grefa eliberat de instanta .
Dupa primirea certificatului de grefa va puteti prezenta sa va ridicati permisul altfel nu.
Si daca actiunea a fost depusa prin posta cu confirmare de primire?
easy ride on! a scris:

Si daca actiunea a fost depusa prin posta cu confirmare de primire?

Se prezinta obligatoriu certificat de grefa , chiar daca aveti confirmarea de primire.