avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lipsa notificare creditor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lipsa notificare creditor

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Debitor cu facturi emise in 2003, 2004. L-am actionat in 2006 pe calea somatiei de plata. Actiunea a fost admisa. In momentul in care am dorit sa punem in executare hotarare, am aflat ca societatea s-a dizolvat conf. art. 237 Lg. 31/1990.
Am solicitat Reg. Com. numirea unui lichidator care s-a numit in nov 2006.

Intre timp, nu am mai primit nimic si nici nu s-a incercat aflarea vreunei informatii (schimbari de personal).

Acum, am consultat portalul tribunalului - pentru societatea debitoarea s-a inchis procedura falimentului si s-a antrenat raspunderea patrimoniala a debitorului (irevocabile). Debitorul nu a pus la dispozitia lichidatorului documentele contabile, asa ca nu am fost notificati.
Hotarea privind raspund patrim o sa fie pusa in executare de ANAF.

Administratorul si asociatul acestei societati este solvabil. Mai are o societatea foarte profitabila. As dori sa stiu daca in acest moment se mai poate face ceva impotriva administratorului/asociatului pentru recuperarea debitului.

Multumesc anticipat,


Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 16:51, 20 Aprilie 2011
Nu se mai poate nimik.

Raspunsul este la fel : nu se mai poate face nimic.
Dar nedumerirea mea este alta
Am solicitat Reg. Com. numirea unui lichidator care s-a numit in nov 2006.

Daca dvs ati solicitat numirea unui lichidator si cererea a fost admisa de ce nu ati luat legetura cu lichidatorul numit ???
Multumesc pentru raspunsuri.
Motivul pasivitatii noastre a fost o continua schimbare de personal in firma. Oricum, eu nu am inteles de ce totusi nu am fost notificati de lichidatorul respectiv.
Publicarea in BPI este opozabila tertilor si nu mai poate fi atacata lipsa notificarii?
(avand in vedere faptul ca eram un creditor care se cunoastea chiar daca debitorul nu a predat documentele contabile lichidatorului)
Multumesc,

de ce totusi nu am fost notificati de lichidatorul respectiv.

legea 85/2006 obliga lichidatorul sa notifice creditorii cunoscuti !!
Din moment ce nu i-ati comunicat de unde sa stie lichidatorul ca sunteti creditor ??
Prevederile legii 31/1990 art 237 nu limiteaza cererea de numire lichidator doar pt creditori
(7) Dacă în termen de 3 luni de la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de dizolvare nu se procedează la numirea lichidatorului, judecătorul delegat, la cererea oricărei persoane interesate, numeşte un lichidator de pe Lista practicienilor în reorganizare şi lichidare


Publicarea in BPI este opozabila tertilor si nu mai poate fi atacata lipsa notificarii?

corect

Multumesc pentru promptitudine si pentru raspunsul complet.

Din pacate, insolventa e foarte la indemana pentru debitorii de rea creadinta..

O zi faina!

Alte discuții în legătură

Dizolvare ginet ginet Am un SRL care nu mai are are activitate din anul 2000. Din anul 2005 nu am mai depus bilanturile contabile anuale si la Registrul Comertului (doar la circa ... (vezi toată discuția)
Firma dizolvata nicoga nicoga Am solicitat informatii la Registrul Comertului; mi s-a comunicast ca firma este dizolvata. Stiam ca dizolvarea este insotita de lichidare. Ce sa inteleg, ... (vezi toată discuția)
Procedura art 237 l 31/90 dupa dizolvare si numire lichidator leobmi leobmi Daca poate cineva sa ma lamureasca care este procedura in cazul unei societati lichidate in baza unei Hot Jud. care are numit un lichidator si asociatul s-au ... (vezi toată discuția)