Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MEMORIU DEPUS LA PRESEDINTA JUDECATORIEI SECTORULUI 4 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MEMORIU DEPUS LA PRESEDINTA JUDECATORIEI SECTORULUI 4 SI CSM

INDIFERENTA JUSTITIEI FATA DE UN OM SIMPLU, FATA DE O FEMEIE

- IN ROMANIA -
JUSTITIA = TORTURA PSIHICA

Memoriu depus in atentiaxxx, fara raspuns pana in prezent, desi am solicitat din nou sa primesc raspuns, dara fara rezultat, motiv pentru care l-am depus si la CONSILIUL SUPERIOR AL MAGISTRATURII - COMISIA JURIDICA.
In prezent dosarul se afla la T.B. in faza de recurs.

Data : 10.11.2010

Catre,
xxx

M E M O R I U

- Referitor la Dosar civil nr.xxx ramas in pronuntare pentru 12.11.2010 in mod anormal
- INCALCARI ALE PROCEDURII CIVILE -
- INCALCAREA DREPTULUI LA APARARE -
- INCALCAREA DREPTULUI LA JUDECAREA UNUI PROCES ECHITABIL,
DE CATRE O INSTANTA IMPARTIALA SI INTR-UN TERMEN REZONABIL -

Subsemnata xxx domiciliata in ?(? ) Bucuresti, in calitate de PARATA in cauza ce formeaza obiectul dosarului civil xxx, va aduc la cunostinta urmatoarele aspecte :

A) SCURTA PREZENTARE A SITUATIEI

DE PESTE 10 ANI SUNT HARTUITA DE REPREZENTANTA ASOCIATIEI DE PROPRIETARI A BLOCULUI IN CARE LOCUIESC, xxx ( fosta administratora cu atestat suspendat pentru savarsire de infractiuni si actuala presedinta ).
DESI AM INCERCAT IN REPETATE RANDURI SA-MI GASESC DREPTATEA IN JUSTITIE, FIE CA AM FOST NEVOITA SA DESCHID EU ACTIUNE FIE CA AM FOST NEVOITA SA MA APAR, NU AM REUSIT, FIIND IN PERMANENTA IGNORATA, DESCONSIDERATA, UMILITA SI TRATATA DISCRIMINATOR FATA DE ASOCIATIA DE PROPRIETARI, CEEA CE ESTE INADMISIBIL INTR-O TARA DE DREPT DIN UNIUNEA EUROPEANA.
Doresc sa precizez faptul ca prin intermediul justitiei fie ca am deschis eu proces, fie ca am fost nevoita sa ma apar, am dorit si doresc sa corectez ( dar se pare ca fara rezultat ) 3 situatii pincipale :

1. Scoaterea de la cotele de intretinere a fostului sot intrucat acesta NU MAI LOCUIESTE LA ADRESA DE PESTE 12 ANI, RESPECTIV DIN ANUL 1998, SITUATIE PE CARE AM INVEDERAT-O INSTANTELOR DE JUDECATA IN REPETATE RANDURI, DAR FARA REZULTAT.
2. Corectarea debitului pe care il am la cotele de intretinere intrucat mi s-au calculat sume fabuloase cu scopul de a solicita evacuarea mea din apartament. Implicit obligarea asociatiei de a calcula cote de intretinere corecte corespunzatoare cu realitatea, aferente unei persoane si pentru trei camere.
3. Anularea penalizarilor de intarziere care au fost calculate ILEGAL, ABUZIV SI ERONAT cu scopul de a ajunge la o suma exorbitanta de plata pentru a solicita ulterior evacuarea mea ( nejustificata ) din apartament.

B) DETALII REFERITOARE LA CAUZA CE FORMEAZA OBIECTUL
xxx
AFLATA PE ROLUL ACESTEI INSTANTE

Aceasta situatie persista si in prezent, in cauza care se afla pe rolul acestei instante, si care formeaza obiectul dosarului civil xxx, in care am calitatea de parat, in contradictoriu cu :

1. Asociatia de proprietari din ..(?.) Bucuresti - in calitate de reclamant
2. C.G.M.B. ? A.F.I. in calitate de parat
3. Primaria Sectorului 4 Bucuresti ? in calitate de parat
4. R. M. ( fostul meu sot ) ? in calitate de parat

Va voi supune atentiei doar cateva aspecte mai importante si anume :

a) Referitor la expertiza contabila ce a fost dispusa in cauza :

1. In primul rand apreciez ca a fost tergiversata in mod nejustificat de mult cauza ( cam un an ) in ceea ce priveste efectuarea expertizei contabile fata de data la care a fost stabilit de catre instanta ca urmeaza a se efectua.
2. Au fost depuse de catre instanta mai multe solicitari catre expertul contabil de a depune raportul de expertiza la dosar
3. Expertul contabil desemnat in cauza, respectiv xxx, cu ocazia intrunirii partilor, m-a jignit intr-un mod total nepermis, motiv pentru care am informat si instanta de judecata referitor la acest aspect, exprimandu-mi ingrijorarea ca ar fi posibil ca raportul acestuia sa nu fie unul corect ( documentele sunt la dosar ), situatie care dealtfel s-a confirmat ulterior
4. Pe parcursul desfasurarii expertizei contabile expertul contabil nu m-a contactat
5. Expertiza contabila nu s-a efectuat in prezenta mea, asa cum era procedura
6. In timpul desfasurarii expertizei, intrucat nu stiam in ce stadiu este expertiza, l-am contactat eu de 2 ori pe expert, ocazie cu care i-am transmis pe e-mail mai multe documente printre care si cateva documente referitoare la plati ( respectiv mandate postale ) pe care insa nu mi le-a luat in considerare in aplicarea principiului imputatiei platilor
7. Nici dupa finalizarea expertizei expertul contabil nu m-a contactat pentru a lua la cunostinta de rezultatul expertizei si de a-mi da posibilitatea de a formula eventuale explicatii suplimentare sau lamuriri menite sa contribuie la stabilirea unui rezultat corect al expertizei contabile, astfel incat la dosarul cauzei nu exista un proces verbal cu rezultatele expertizei contabile, semnat de mine.
8. La stabilirea sumei de plata m-a defavorizat in sensul ca mi-a incalcat dreptul de a aplica art. 1110 Cod civil, in timp ce asociatiei i-a acordat nejustificat dreptul de a aplica prevederile art. 1111 ? 1113 Cod civil , luand in considerare penalizari prescrise, penalizari calculate ilegal si penalizari calculate de asociatie peste limitele legale, fara ca cel putin sa consemneze aceste aspecte
9. Din aceste motive, expertul contabil mi-a stabilit o suma de plata necorespunzatoare realitatii, creindu-mi prejudicii foarte mari ( suma pe care eu apreciez ca o am de plata este in jur de 1.400 lei, fata de suma stabilita de expertul contabil in jur de 6.700 lei )- /nota : suma de 1.400 lei am achitat-o déj?/
10. Pentru toate aceste motive la termenul din data de 29.09.2010 am depus pe e-mail obiectiuni la raportul de expertiza contabila, obiectiuni care au fost insotite doar partial de cateva anexe ( cele pe care am considerat necesar sa le trimit la instanta in prima faza pentru a convinge instanta de faptul ca expertul contabil nu si-a exercitat meseria in mod corespunzator.), si o cerere de amanare pentru a avea posibilitatea de a depune restul de anexe ( motivata fiind de faptul ca aveam de facut situatii din anul 2004)
11. Totodata precizez ca am depus si cerere de recuzare a expertului timbrata corespunzator, precum si intrebari pentru expertul contabil
12. Expertul contabil nu mi-a raspuns nici la obiectiuni, si nici la intrebarile pe care i le-am pus
13. Obiectiunile nu s-au discutat in instanta, nu s-a acordat un termen pentru ca partile din dosar sa ia la
cunostinta de ele, si nici nu cred ca vor mai fi cel putin comunicate partilor

b) Referitor la termenul din data de 09.11.2010 ? cand trebuia discutata cererea de recuzare a expertului contabil
Badarau Alexandru, pentru care am fost si citata in mod corespunzator

1. Am depus la dosar dovada timbrarii cererii de recuzare in original
2. Am depus la dosar note de sedinta pentru termenul respectiv si documente
3. Am depus la dosar obiectiunile complete, in 6 exemplare, insotite de toate anexele ( precizez ca obiectiunile au fost depuse la instanta pe e-mail la termenul din data de 29.09.2010 dar incomplete cu anexe )
4. Expertul contabil xxx nu a fost prezent in sala si nici nu a rezultat ca ar fi depus un document la instanta prin care sa-si justifice absenta
5. Cu toate acestea, instanta nu a aplicat prevederile art. 205 cod procedura civila nici cu privire la luarea de masuri pentru a asigura prezenta lui in instanta si nici cu privire la inlocuirea lui
6. Presedinta, dupa ce m-a intrebat care sunt motivele pentru care solicit recuzarea, si dupa ce am invocat faptul ca a fost partinitor, mi-a comunicat ca acesta nu este motiv de recuzare, si ca o sa-mi respinga cererea de recuzare, intrucat puteam depune obiectiuni
7. Dupa ce i-am reamintit ca am depus in termen obiectiunile si ca acum le depun inca odata dar insotite de toate anexele, a solicitat discutarea obiectiunilor, fara ca acestea sa fie comunicate partilor ( in sala fiind prezente doar eu si avocata asociatiei ) si in special fara ca acestea sa fie vazute de un expert contabil. Dupa ce mi-am sustinut principalele aspecte din obiectiuni care o incriminau atat pe asociatie cat si pe expertul contabil, judecatoarea nu a luat in considerare nimic si in plus mi-a comunicat ca le va respinge si pe acestea. Cand am intrebat care este motivatia legala, nu mi-a raspuns
8. Dupa ce am invocat faptul ca in aceasta situatie nu este posibil aplicarea art. 1111 ? 1113 Cod civil de catre asociatie intrucat am mentionat pe documente ce am platit, asociatia nu este banca, asociatia a solicitat la
instanta sume reprezentand creante incerte si sume prescrise, si am invederat faptul ca mi-a fost incalcat dreptul de a beneficia de prevederile art. 1110 Cod civil, judecatoarea nu a tinut cont
9. Dupa ce am invederat faptul ca fostul meu sot este trecut la cotele de intretinere de peste 12 ani in conditiile in care nu mai locuieste la adresa, judecatoarea nu a tinut cont
10. Dupa ce am invederat faptul ca asociatia mi-a calculat ilegal penalizari, penalizari peste limitele legale admise de lege, penalizari la sume nedatorate si penalizari prescrise promovate acum la instanta in vederea recuperarii, solicitand anularea acestora, judecatoarea nu a tinut cont
11. Dupa ce am depus la dosar note scrise pentru termenul respectiv prin care solicitasem si dispunerea de probe noi in dosar, pe care urma sa le discutam la termenul urmator, si pe care le-am si sustinut cu aceasta ocazie, judecatoarea nici macar nu a mai vrut sa mai discute si?..stupoare, mi-a dat cuvantul pe fond, spunand dupa aceea ca ?instanta ramane in pronuntare?. ( ??? )

c) referitor la dosar in general

1. In tot anul 2010 pe site-ul judecatoriei nu a mai fost inscris nimic referitor la acest dosar ( temene, solutii dispuse)
2. Asociatia a depus la dosar mai multe cereri de precizare peste primul termen admis, prin care a solicitat diverse sume in vederea recuperarii, situatia persistand pana la ultimul termen
3. Asociatia a depus la termenul din data de 09.11.2010 precizari prin care a invederat faptul ca renunta la judecarea capetelor de cerere cu privire la rezilierea contractului si la evacuarea paratilor , cu un scop bine determinat. Acela de a scapa de rigorile legii. Desi am solicitat respingerea acestor precizari, nu stiu daca se va tine cont de ele.
4. In final am solicitat amanarea pronuntarii pentru a depune concluzii scrise. S-a dispus amanarea pronuntarii pana pe data de 12.11.2010.
Fata de cele relatate,
A. Constat ca :
? MI SE INCALCA GRAV DREPTUL LA APARARE, LA O JUDECATA CORECTA SI INTR-UN TERMEN REZONABIL, DE CATRE O INSTANTA IMPARTIALA
? Expertul contabil nu mi-a raspuns la obiectiuni desi le-am depus in termen
? Expertul contabil nu mi-a raspuns la intrebarile stabilite
? Expertul contabil nu s-a prezentat in instanta la termenul la care trebuia sa se judece cererea de recuzare, iar instanta nu a luat nicio masura in acest sens nici cu privire la prezenta lui si nici cu privire la inlocuirea lui
? Instanta mi-a comunicat ca urmeaza sa-mi respinga cererea de recuzare a expertului
? Instanta mi-a comunicat ca urmeaza sa-mi respinga obiectiunile fara ca acestea sa fie discutate, comunicate partilor si analizate de un expert, si la un termen la care trebuia defapt sa se judece cererea de recuzare
? Instanta a comunicat faptul ca ramane in pronuntare ( in mod prematur apreciez eu ) la un termen in care nu era cazul, fiind necesara judecarea cauzei in continuare

B. Va rog sa aveti amabilitatea de a analiza situatia expusa de mine si sa dispuneti consultarea dosarului precum si luarea tuturor masurilor necesare in acest caz :
1. pentru a se asigura continuarea judecarii dosarului, pentru a nu fi obligata iar la plata unei sume pe care nu o datorez, si a unor sume prescrise
2. pentru a se asigura respectarea procedurii civile
3. pentru a se evita pronuntarea instantei in aceasta faza a procesului
4. care se impun impotriva expertului contabil xxxxxxxxxxxxxx
5. pentru asigurarea desemnarii unui alt expert contabil in cauza si efectuarea unei alte expertize cu respectarea procedurii civile cu privire la efectuarea unei expertize contabile
6. pentru a mi se raspunde la obiectiunile depuse de mine in termen
7. pentru a mi se raspunde la intrebarile puse expertului
8. pentru a fi comunicate partilor obiectiunile depuse de mine
9. pentru a mi se asigura drepul la aparare, la o judecata corecta si intr-un termen rezonabil de catre o instanta impartiala
10. pentru justa solutionare a cauzei si aflarea adevarului ? scopul in sine al unui proces

Anexez la prezentul memoriu si obiectiunile la raportul contabil efectuat de expertul contabil xxxxxxxxxxxx, care oricum pot fi gasite si in dosar.

Cu stima si aleasa consideratie,
xxx
andreigrigoriu, moderator
va vine sa credeti ca am avut rabdarea sa citesc tot?:sticktongue:
din pacate pt dv. in drept "forma maninca fondul" :stunned:
br_nicku, utilizator
@ br_nicku
Nu v-a obligat nimeni sa cititi si cu atat mai mult sa cititi TOT. Am dreptul sa ma apar cum pot si cum stiu. Iar daca nu sunt avocat si prin urmare poate nu imi fac o aparare chiar asa cum ar trebui, asta nu inseamna ca cineva are dreptul sa isi bata joc de mine si sa ma ignore (cu atat mai mult justitia) si nici nu inseamna ca mi-am pierdut drepturile, in special cel la aparare si cel de a obtine o sentinta corecta.
draga crisia

Scopul justitiei este restabilirea adevarului, asa cum ai zis si tu.
Problemele legate de expert si reclamarea expertului TREBUIE FACUTE BINE.

Te rog sa lasi un avocat sa iti faca actiunea - e clar ca pe forum sansele sunt mici, dar nu imposibile

ultima instanta e cedo.. ( eventual caile extraordinare de atac: contestatia in anulare - revizuire)
ContSters83715, utilizator
Ce credeti stimati colegi ca s-a intamplat dupa ce am facut public acest caz ? Surpriza!!! :stunned:
dosarul a disparut de pe site-ul judecatoriei sectorului 4, exact ca un O.Z.N....Oare de ce ? :O
Cu siguranta totul in acest dosar a decurs "foarteee" corect nu ? =D>

Ei si dupa o hartuire prin justitie de peste 10 ani...ce am reusit sa rezolv prin faptul ca am facut acest memoriu public ? Instanta i-a respins actiunea asociatiei referitoare la cotele de intretinere ale fostului sot, si mirati-va, cu motivare legala : nu mai locuieste la adresa de peste 14 ani, nu mai are titlu, si nu a locuit la aceasta adresa in acest timp, si in plus a fost evacuat din spatiu.

Doamne ce minune. Justitia a avut nevoie de 10 ani sa constatate aceste aspecte. "E grele " rau de tot lucrurile astea "domle"..

O alta minune e ca daca veti cauta pe site-ul t.b. acest dosar veti constata ca s-au respins ambele recursuri dar ca eu as avea de plata suma de 900 lei cheltuieli de judecata....In conditiile in care asociatia a declarat recurs strict pentru asta. De a ma obliga la plata cheltuielilor de judecata...
Mai rau, in dispozitivul sentintei pe care am primit-o, legalizata, nu apare aceasta obligatie, si ma mir ca si-au dat seama minunatele instantele ca asa era corect, si au decis sa-mi faca dreptate din acest punct de vedere. :slap:

Dar cum ramane cu valoarea nedatorata a cotelor de intretinere si penalizari ilegale, de aproximativ 7.000 lei pe care mi le-a calculat administratora abuziv, expertul le-a confirmat iar instanta "nu a observat nimic in neregula" ? :hammer: Si mai rau, a pronuntat o sentinta in acest sens. Oare o fi corecta si legala aceasta sentinta ?

Sau o fi cumva vorba de o sentinta care "nu reflecta realitatea" ? Mai bine zis de "fals in inscrisuri sub semnatura privata" ; "fals in inscrisuri oficiale" ; "fals intelectual" ; "uz de fals"; "abuz in serviciu prin ingradirea unor drepturi " ; "abuz in serviciu contra intereselor persoanelor" ? Ce ziceti ? Or fi acestea fapte care se pot numi infractiuni asociate infractiunilor de coruptie ? :ban: :innocent:

Buna ziua,
Va rog sa ma informati unde ati reusit sa faceti public acest caz?
Suntem victime ale sistemului judecatoresc si pana la judecata Divina, mai traim pe acest pamant si ne cautam dreptatea.
Sfatuiti-ne cum sa popularizam nedreptatile la adresa noastra?
Multumesc.