avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizitare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizitare copil

Prin hotararea de divort s-a stabilit programul de vizita a minorului pentru fostul sot astfel: "4 ore sambata sau duminica, de comun acord" (copilul se afla in intretinerea mea).
Eu l-am lasat pe fostul sot sa vada copilul oricand a vrut, dar chiar si asa se plangea la toti cunoscutii ca nu il las sa vada copilul. M-am decis sa il pun sa semneze pt confirmarea vizitei, ca sa am si eu o proba, dar a refuzat si mai mult, m-a reclamat la politie si m-am trezit cu doi politisti la usa. Mi-au spus ca nu am dreptul sa-i cer sa semneze nimic cat timp hotararea nu specifica asta iar el nu vrea. Cum sa procedez? Mai pot schimba hotararea de divort daca ea a ramas definitiva? Pot pune si aceasta problema in cadrul procesului de partaj (deoarece dosarul de partaj il judeca acelasi judecator ca si la divort)? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:34, 24 Iunie 2008
nu, daca va supara bine ar fi sa-i faceti dvs. o plangere la politie
In nici un caz nu puteti pune aceasta problema in cadrul procesului de partaj.
Puteti fie sa ii faceti o plangere la politie, daca va mai face probleme, fie puteti cere tot pe calea instantei de judecata, printr-o actiune separata fata de cea de partej, modificarea programului de vizitare a minorului.
Eu as face un proces-verbal de vizitare care sa constate ca tatal s-a prezentat in ziua de ... la ora de ... a luat minorul sau ce-a facut, a plecat la ora de ...
Ca semnaturi: dv., tatal, vecinul X si prietena Y. El poate refuza sa semneze, nicio problema. Dv. puteti oricand dovedi. :D Nu-l fortati la nimic, il intrebati de fata cu martori: semnezi? Da sau nu, nu mai conteaza.
Mentionati la final ca tatal nu a vrut sa semneze si mai semnati in dreptul frazei ceilalti trei.
Poate fi si numai un martor, dar mai schimbati-l din cand in cand. Faceti cateva astfel de procese-verbale macar... :P
La partaj nu are nici o relevanta acest fapt. Chiar si daca este acelasi judecator. Ideea colegei cu procesul-verbal este intr-adevar foarte foarte buna. Puneti-o in aplicare!
micheller a scris:

Prin hotararea de divort s-a stabilit programul de vizita a minorului pentru fostul sot astfel: "4 ore sambata sau duminica, de comun acord" (copilul se afla in intretinerea mea).
Eu l-am lasat pe fostul sot sa vada copilul oricand a vrut, dar chiar si asa se plangea la toti cunoscutii ca nu il las sa vada copilul. M-am decis sa il pun sa semneze pt confirmarea vizitei, ca sa am si eu o proba, dar a refuzat si mai mult, m-a reclamat la politie si m-am trezit cu doi politisti la usa. Mi-au spus ca nu am dreptul sa-i cer sa semneze nimic cat timp hotararea nu specifica asta iar el nu vrea. Cum sa procedez? Mai pot schimba hotararea de divort daca ea a ramas definitiva? Pot pune si aceasta problema in cadrul procesului de partaj (deoarece dosarul de partaj il judeca acelasi judecator ca si la divort)? Multumesc.


Politistii sunt total depasiti de astfel de situatii.E recomandabil sa va angajati un avocat daca exista probleme cu tatal minorului.Politia si avocatul pot ajunge la un consens.
La partaj nu are nicio relevanta acest aspect, doar daca va intereseaza sa dovediti ca el este mincinos putei face referire la acesta chestiune.Insa, tot nu va fi relevant.
Vorbiti cu avocatul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Un tatic disperat ContSters73184 ContSters73184 Sunt un tatic disperat si va cer un sfat.Ce pot face in cazul in care sotia a parasit domiciliul conjugal cu un copil de 7 luni in lipsa mea fara sa ma ... (vezi toată discuția)
Stabilire program vizitare minor custodie custodie Buna seara! Am divortat acum 7 ani si copilul mi s-a incredintat spre cestere prin hotarare de divort. Fostul meu sot nu a cerut atunci legatura cu minorul, ... (vezi toată discuția)
Sotul imi fura copiii, ce sa fac? elena0111 elena0111 Am divortat de sot dupa aproape 5 ani.In timpul casatorie in urma caruia a rezultat 2 copii unul de 3si respectiv 4ani si 10 luni,divortul nu sa finalizat inca ... (vezi toată discuția)