Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cat costa o firma cu toate domeniile de activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cat costa o firma cu toate domeniile de activitate

buna ziua

As dorii sa_mi spuneti si mie cat ma costa actele unei firme cu toate domeniile de activitate,onorariul avocatului si in cate zile este gata .

multumesc
taxele de infiintare la ORC sunt aceleasi indiferent ca se pun toate obiectele sau numai cateva. Onorariile avocatilor pentru asistenta si redactare acte difera neavand toti acelasi tarif. La ORC o constituire ajunge cam in jur de 1000 lei.
Va puteti informa si pe site-ul www.onrc.ro
Dureaza intre sase si zece zile in functie decat de disponibili sunteti si de modul in care dati specimenul de semnatura si declaratia pe proprie raspundere pentu administrator (asociat). Iar costurile sunt in functie de tariful intermediarului. Eu deschid firma cu 850+ capitalul social, dar asta depinde mult de intermediar.
Va costa tot atat daca deschideti o firma cu obiect unic de activitate sau doriti o firma care sa contina tot codul CAEN.
Costul final este in jur de 1000 lei, in plus sau in minus 100 lei ( daca includeti tot codul, sigur ca avocatul care va redacta actul constitutiv o sa va solicite o suma mai mare ! :D).
Codul CAEN - Lista domeniilor de activitate
A AGRICULTURA, VANATOARE, SILVICULTURA

B PESCUITUL SI PISCICULTURA

C INDUSTRIA EXTRACTIVA

D PRODUSE ALE INDUSTRIEI PRELUCRATOARE
15 Industria alimentara si a bauturilor
151 Productia, prelucrarea si conservarea carnii si a produselor din carne
152 Prelucrarea si conservarea pestelui si a produselor din peste
153 Prelucrarea si conservarea fructelor si legumelor
154 Fabricarea uleiurilor si a grasimilor vegetale si animale
155 Fabricarea produselor lactate
156 Fabricarea produselor de morarit, amidonului si produselor din amidon
157 Fabricarea produselor pentru hrana animalelor
158 Fabricarea altor produse alimentare
159 Fabricarea bauturilor
16 Fabricarea produselor din tutun
160 Fabricarea produselor din tutun
17 Fabricarea produselor textile
171 Pregatirea fibrelor si filarea in fire
172 Productia de tesaturi
173 Finisarea materialelor textile
174 Fabricarea de articole confectionate din textile (cu exceptia imbracamintei si lenjeriei de corp)
175 Fabricarea altor articole textile
176 Fabricarea de metraje obtinute prin tricotare sau crosetare
177 Fabricarea de articole tricotate sau crosetate
18 Fabricarea articolelor de imbracaminte; aranjarea si vopsirea blanurilor
181 Fabricarea articolelor de imbracaminte din piele
182 Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii
183 Prepararea si vopsirea blanurilor; fabricarea articolelor din blana
19 Tabacirea si finisarea pieilor; fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie, a harnasamentelor ...
191 Tabacirea si finisarea pieilor
192 Fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie si a articolelor de harnasament
193 Fabricarea incaltamintei
20 Fabricarea lemnului si a produselor din lemn si pluta, cu exceptia mobilei; fabricarea articolelor ...
201 Taierea si rindeluirea lemnului; impregnarea lemnului
202 Fabricarea de produse stratificate din lemn
203 Fabricarea de elemente de dulgherie si tamplarie, pentru constructii
204 Fabricarea ambalajelor din lemn
205 Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din pluta, paie si impletituri
21 Fabricarea celulozei, hartiei si a produselor din hartie
211 Fabricarea celulozei, hartiei si cartonului
212 Fabricarea articolelor din hartie si carton
22 Edituri, poligrafie si reproducerea pe suporti a inregistrarilor
221 Activitatea editurilor
222 Tiparirea si activitati anexe
223 Reproducerea inregistrarilor pe suporti
23 Industria de prelucrare a titeiului, cocsificarea carbunelui si tratarea combustibililor nucleari
231 Fabricarea produselor de cocserie
232 Fabricarea produselor obtinute din prelucrarea titeiului
233 Prelucrarea combustibililor nucleari
24 Fabricarea substantelor si a produselor chimice
241 Fabricarea produselor chimice de baza
242 Fabricarea pesticidelor si a altor produse agrochimice
243 Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice si masticurilor
244 Fabricarea de medicamente, produse farmaceutice si naturiste
245 Fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere, cosmetice si de parfumerie
246 Fabricarea altor produse chimice
247 Fabricarea fibrelor si firelor sintetice si artificiale
25 Fabricarea produselor din cauciuc si mase plastice
251 Productia de articole din cauciuc
252 Fabricarea articolelor din material plastic
26 Fabricarea altor produse din minerale nemetalice
261 Fabricarea sticlei si a articolelor din sticla
262 Fabricarea produselor din ceramica refractara si nerefractara (exclusiv cele pentru constructii)
263 Fabricarea placilor si dalelor, din ceramica
264 Fabricarea caramizilor, tiglelor si altor produse pentru constructii, din argila arsa
265 Fabricarea cimentului, varului si ipsosului
266 Fabricarea elementelor din beton, ciment si ipsos
267 Taierea, fasonarea si finisarea pietrei
268 Fabricarea altor produse din minerale nemetalice
27 Industria metalurgica
271 Productia de metale feroase sub forme primare si semifabricate
272 Productia de tuburi din fonta si otel
273 Alte activitati metalurgice
274 Productia metalelor pretioase si a altor metale neferoase
275 Turnarea metalelor
28 Industria constructiilor metalice si a produselor din metal (exclusiv masini, utilaje si instalatii)
281 Fabricarea de constructii metalice
282 Productia de rezervoare, cisterne si containere metalice; productia de radiatoare si cazane pentru ...
283 Productia generatoarelor de aburi (cu exceptia cazanelor pentru incalzire centrala)
284 Fabricarea produselor metalice obtinute prin deformare plastica; metalurgia pulberilor
285 Tratarea si acoperirea metalelor; operatiuni de mecanica generala
286 Productia de unelte si articole de fierarie
287 Fabricarea altor produse prelucrate din metal
29 Industria de masini si echipamente
291 Fabricarea de echipamente pentru producerea si utilizarea energiei mecanice (cu exceptia motoarelor ...
292 Fabricarea de masini de utilizare generala
293 Fabricarea de masini agricole si forestiere
294 Fabricarea masinilor-unelte
295 Fabricarea altor masini cu destinatie specifica
296 Fabricarea armamentului si munitiei
297 Fabricarea masinilor si aparatelor pentru uz casnic
30 Industria de mijloace ale tehnicii de calcul si de birou
300 Productia de mijloace ale tehnicii de calcul si de birou
31 Industria de masini si aparate electrice
311 Productia de motoare, generatoare si transformatoare electrice
312 Productia de aparate pentru comanda si distributia electricitatii
313 Productia de fire si cabluri electrice si optice
314 Productia de acumulatori, baterii si pile electrice
315 Productia de lampi electrice si echipamente de iluminat
316 Productia de alte aparate, echipamente si materiale electrice
32 Industria de echipamente pentru radio, televiziune si comunicatii
321 Productia de tuburi electronice si alte componente electronice
322 Productia de emitatoare radio-televiziune, echipamente si aparate telefonice si telegrafice
323 Productia de receptoare de radio si televiziune; aparate de inregistrare si reproducere audio sau ...
33 Industria de aparatura si instrumente medicale, de precizie, optice si fotografice, ceasornicarie
331 Productia de aparatura si instrumente medicale
332 Productia de aparatura si instrumente de masura, verificare si control (cu exceptia echipamentelor ...
333 Productia de echipamente de masura, reglare si control pentru procesele industriale
334 Productia de aparatura si instrumente optice si fotografice
335 Productia de ceasuri
34 Industria mijloacelor de transport rutier
341 Productia de autovehicule
342 Productia de caroserii, remorci si semiremorci
343 Productia de piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule
35 Industria altor mijloace de transport n.c.a.
351 Constructii si reparatii de nave
352 Constructia si repararea materialului rulant
353 Constructii si reparatii de aeronave si nave
354 Productia de motociclete, biciclete si vehicule pentru invalizi
355 Productia altor mijloace de transport n.c.a.
36 Productia de mobilier si alte activitati industriale n.c.a.
361 Productia de mobilier
362 Fabricarea bijuteriilor si articolelor similare
363 Fabricarea instrumentelor muzicale
364 Fabricarea articolelor pentru sport
365 Fabricarea jocurilor si jucariilor
366 Fabricarea altor produse n.c.a.
37 Recuperarea deseurilor si resturilor de materiale reciclabile
371 Recuperarea deseurilor si resturilor metalice reciclabile
372 Recuperarea deseurilor si resturilor nemetalice reciclabile
E ENERGIE ELECTRICA SI TERMICA, GAZE SI APA

F CONSTRUCTII

G COMERTUL CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL, REPARAREA AUTOVEHICULELOR, MOTOCICLETELOR SI A BUNURILOR ...

H HOTELURI SI RESTAURANTE

I TRANSPORT, DEPOZITARE SI COMUNICATII

J INTERMEDIERI FINANCIARE

K TRANZACTII IMOBILIARE, INCHIRIERI SI ACTIVITATI DE SERVICII PRESTATE IN PRINCIPAL INTREPRINDERILOR

L ADMINISTRATIE PUBLICA SI APARARE; ASIGURARI SOCIALE DIN SISTEMUL PUBLIC

M INVATAMANT

N SANATATE SI ASISTENTA SOCIALA

O ALTE ACTIVITATI DE SERVICII COLECTIVE, SOCIALE SI PERSONALE

P ACTIVITATI ALE PERSONALULUI ANGAJAT IN GOSPODARII PARTICULARE

Q ACTIVITATI ALE ORGANIZATIILOR SI ORGANISMELOR EXTRATERITORIALE
99 Activitati ale organizatiilor si organismelor extrateritoriale

Interesanta intrebare. Banuiesc ca e pur teoretica vizand de fapt un raspuns indirect daca numarul activitatilor prestate de o firma e limitativ sau nu.

Imposibilitatea de a face fata real la punerea in practica a tuturor activitatilor mai sus amintite este evidenta.
Poate ca o persoana intocmeste acte de infiintare a unei asemenea firme ( cu siguranta numai pentru valoarea incasarii) dar daca as fi persoana de la ORC care sa aprobe un act constitutiv care sa contina toate activitatile cuprinse in CAEN as respinge o asemenea cerere ca nerealista si nefondata.