Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CE CODURI CAEN IMI TREBUIE SA DESFASOR ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CE CODURI CAEN IMI TREBUIE SA DESFASOR URMATOARELE ACTIVITATI????

:( VA ROG FRUMOS AM NEVOIE URGENT DE UN RASPUNS SIGUR:
CE CODURI CAEN IMI TREBUIE SA DESFASOR URMATOARELE ACTIVITATI????
………………………………………………………………………………………
Magazin online
Vanzare cu amanuntu: Produse alimentare,Piese auto, Produse IT, Haine , Mobila, etc.
………………………………………………………………………………………
Vanzare cu amanuntu in magazine, chioscuri,targuri si piete si in afara lor
Produse: sucuri, haine, tigari, jucari, mobila etc
……………………………………………………………………………………
Vanzare cu amanuntu in regim volant doar sucuri naturale , cafea in magazine, parcuri, chioscuri, targuri si piete sau in afara lor
……………………………………………………………………………………
VA MULTUMESC ANTICIPAT
4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4789 - Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
4799 - Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor

Codurile pentru comertul cu produsele din tutun (pe care eu o consider echivalent cu substatnele stupefiante), nu va pot ajuta din motive de constinta.
Multumesc pt raspuns!
Am preluat frma de 6luni si vreau sa VA CER AJUTOR LA UNELE INTREBARI CARE EU NU LE INTELEG.
Activitatea principala o am prin codul caen:
4789 - Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
Dar am gasit o explicatie pt acest cod:
Cod caen 4789 include:
- comertul cu amanuntul prin intermediul standurilor sau pietelor al altor bunuri, cum ar fi: covoare si carpete, carti, jocuri si jucarii, aparate de uz casnic si articole electronice de larg consum, inregistrari muzicale si video.

#-o PRODUSELE ALIMENTARE SA INTELEG CA NU AM VOI SA LE VIND??

In CERTIFICATU CONSTATATOR am doar 4 coduri caen:
4611 - Intermedieri in comertul cu materii prime agricole, animale vii,materii prime textile si cu semifabricate
PT ACESTA NU AM GASIT NICI O EXPLICATIE,DACA STIE CINEVA :( ?
4613 - Intermedieri in comertul cu material lemnos si materiale de constructii
DORESC SA IAU MATERIAL DIN PAL MELAMINAT TAIAT CANTUIT DIRECT DE LA FABRICA SI SA MONTEZ LA DOMICILIU CLIENTULUI, SE POATE CU ACEST COD???
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse
Cod caen 4619 se refera -intermedieri in comertul cu produse diverse.
Intermedierile se refera practic la cumpararea unor produse diverse si vanzarea lor, in baza unui contract de comision.
In aceasta clasa sunt excluse celelalte activitati de intermediere prevazute expres de alte coduri CAEN si activitatile prevazute in codurile CAEN 462-469 si 4799. Rezulta ca orice activitate de intermediere ,ce nu este inclusa in aceste coduri CAEN si in altele exprese referitoate la intermendiere i.e.461,o puteti desfasura.
DOREAM SA IAU DE LA O FABRICA PRODUSE SI SA DUC LA RESTAURANTE ETC, DAR NU INTELEG DE CE TRE SA FAC CONTRACT DE COMISION?
CAND IAU MARFA CU FACTURA SI CHITANTA SI O DAU CU FACTURA SI CHITANTA????????#-o

4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Clasa CAEN 2 -4791-Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet, include:
Aceasta clasa cuprinde comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamlelor, cataloagelor informatiilor furnizate pe un website , a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau prin internet
Aceasta clasa mai include:
comert cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comnada postala;
comert cu amanuntul al oricarui tip de produs prin internet, pe baza de comanda;
vanzarea directa prin intermediul televiziunii, radioului sau telefonului;
licitatii cu amanuntul pe internet.
Clasa exclude vanzarile cu amanuntul al autoturismelor, motocicletelor, pieselor etc

#-o COMERT CU AMANUNTU AL PIESE AUTO CUM LE POTI VINDE ONLINE???

ACESTE CODURI LE AM IN ACTUL CONSTITUTIV
Domeniul principal de activitate:
478 – Comert cu amanuntul efectuat prin standuri, chioscuri si piete
Activitatea principală:
4789 - Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse
Activitatea secundara:
0111 - Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase
0112 - Cultivarea orezului
0113 - Cultivarea legumelor şi a pepenilor, a rădăcinoaselor şi tuberculilor
0114 - Cultivarea trestiei de zahăr
0115 - Cultivarea tutunului
0116 - Cultivarea plantelor pentru fibre textile
0119 - Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
0121 - Cultivarea strugurilor
0122 - Cultivarea fructelor tropicale şi subtropicale
0123 - Cultivarea fructelor citrice
0124 - Cultivarea fructelor seminţoase şi sâmburoase
0125 - Cultivarea fructelor arbuştilor fructiferi, căpşunilor, nuciferilor şi a altor pomi fructiferi
0126 - Cultivarea fructelor oleaginoase
0127 - Cultivarea plantelor pentru prepararea băuturilor
0128 - Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale şi a plantelor de uz farmaceutic
0129 - Cultivarea altor plante permanente
0130 - Cultivarea plantelor pentru înmulţire
0141 - Creşterea bovinelor de lapte
0142 - Creşterea altor bovine
0143 - Creşterea cailor şi a altor cabaline
0144 - Creşterea cămilelor şi a camelidelor
0145 - Creşterea ovinelor şi caprinelor
0146 - Creşterea porcinelor
0147 - Creşterea păsărilor
0149 - Creşterea altor animale
0150 - Activităţi în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creşterea animalelor)
0161 - Activităţi auxiliare pentru producţia vegetală
0162 - Activităţi auxiliare pentru creşterea animalelor
0163 - Activităţi după recoltare
0164 - Pregătirea seminţelor
0170 - Vânătoare, capturarea cu capcane a vânatului şi activităţi de servicii anexe vânătorii
0210 - Silvicultură şi alte activităţi forestiere
0220 - Exploatarea forestieră
0230 - Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană
0240 - Activităţi de servicii anexe silviculturii
0311 - Pescuitul maritim
0312 - Pescuitul în ape dulci
0321 - Acvacultura maritimă
0322 - Acvacultura în ape dulci
1039 - Prelucrarea şi conservarea fructelor şi legumelor n.c.a.
1041 - Fabricarea uleiurilor şi grăsimilor
1052 - Fabricarea îngheţatei
1071 - Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie
1083 - Prelucrarea ceaiului şi cafelei
1085 - Fabricarea de mâncăruri preparate
1089 - Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.
1101 - Distilarea, rafinarea şi mixarea băuturilor alcoolice
1102 - Fabricarea vinurilor din struguri
1320 - Producţia de ţesături
1330 - Finisarea materialelor textile
1391 - Fabricarea de metraje prin tricotare sau croşetare
1399 - Fabricarea altor articole textile n.c.a.
1412 - Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
1413 - Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte (exclusiv lenjeria de corp)
1414 - Fabricarea de articole de lenjerie de corp
1419 - Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte şi accesorii n.c.a.
1420 - Fabricarea articolelor din blană
1431 - Fabricarea prin tricotare sau croşetare a ciorapilor şi articolelor de galanterie
1439 - Fabricarea prin tricotare sau croşetare a altor articole de îmbrăcăminte
1511 - Tăbăcirea şi finisarea pieilor; prepararea şi vopsirea blănurilor
1512 - Fabricarea articolelor de voiaj şi marochinărie şi a articolelor de harnaşament
1520 - Fabricarea încălţămintei
1629 - Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie şi din alte materiale vegetale împletite
1711 - Fabricarea celulozei
1729 - Fabricarea altor articole din hârtie şi carton n.c.a.
1812 - Alte activităţi de tipărire n.c.a.
2012 - Fabricarea coloranţilor şi a pigmenţilor
2030 - Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice şi masticurilor
2041 - Fabricarea săpunurilor, detergenţilor şi a produselor de întreţinere
2042 - Fabricarea parfumurilor şi a produselor cosmetice (de toaletă)
2051 - Fabricarea explozivilor
2219 - Fabricarea altor produse din cauciuc
2221 - Fabricarea plăcilor, foliilor, tuburilor şi profilelor din material plastic
2222 - Fabricarea articolelor de ambalaj din material plastic
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii
2229 - Fabricarea altor produse din material plastic
2311 - Fabricarea sticlei plate
2313 - Fabricarea articolelor din sticlă
2332 - Fabricarea cărămizilor, ţiglelor şi altor produse pentru construcţii, din argilă arsă
2349 - Fabricarea altor produse ceramice n.c.a.
2433 - Producţia de profile obţinute la rece
2511 - Fabricarea de construcţii metalice şi părţi componente ale structurilor metalice
2512 - Fabricarea de uşi şi ferestre din metal centrală
2521 - Producţia de radiatoare şi cazane pentru încălzire centrală
2529 - Producţia de rezervoare, cisterne şi containere metalice
2573 - Fabricarea uneltelor
2593 - Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanţuri şi arcuri
2594 - Fabricarea de şuruburi, buloane şi alte articole filetate: fabricarea de nituri şi şaibe
2599 - Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
2640 - Fabricarea produselor electronice de larg consum
2720 - Fabricarea de acumulatori şi baterii
2811 - Fabricarea de motoare şi turbine (cu excepţia celor pentru avioane, autovehicule şi motociclete.)
2812 - Fabricarea de motoare hidraulice
2813 - Fabricarea de pompe şi compresoare
2814 - Fabricarea de articole de robinetărie
2815 - Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie
2821 - Fabricarea cuptoarelor, furnalelor şi arzătoarelor
2822 - Fabricarea echipamentelor de ridicat şi manipulat
2841 - Fabricarea utilajelor şi a maşinilor-unelte pentru prelucrarea metalului
2849 - Fabricarea altor maşini-unelte n.c.a.
2892 - Fabricarea utilajelor pentru extracţie şi construcţii
2899 - Fabricarea altor maşini şi utilaje specifice n.c.a.
2920 - Producţia de caroserii pentru autovehicule; fabricarea de remorci şi semiremorci
2932 - Fabricarea altor piese şi accesorii pentru autovehicule şi pentru motoare de autovehicule
3092 - Fabricarea de biciclete şi de vehicule pentru invalizi
3240 - Fabricarea jocurilor şi jucăriilor
3291 - Fabricarea măturilor şi periilor
3299 - Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
3311 - Repararea articolelor fabricate din metal
3312 - Repararea maşinilor
3319 - Repararea altor echipamente
3320 - Instalarea maşinilor şi echipamentelor industriale
3831 - Demontarea (dezasamblarea) maşinilor şi a echipamentelor scoase din uz pentru recuperarea materialelor
3832 - Recuperarea materialelor reciclabile sortate
4329 - Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
4332 - Lucrări de tâmplărie şi dulgherie
4511 - Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
4519 - Comerţ cu alte autovehicule
4531 - Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
4532 - Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
4611 - Intermedieri în comerţul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile şi cu semifabricate
4613 - Intermedieri în comerţul cu material lemnos şi materiale de construcţii
4619 - Intermedieri în comerţul cu produse diverse
4621 - Comerţ cu ridicata al cerealelor, seminţelor, furajelor şi tutunului neprelucrat
4622 - Comerţ cu ridicata al florilor şi al plantelor
4623 - Comerţ cu ridicata al animalelor vii
4631 - Comerţ cu ridicata al fructelor şi legumelor
4633 - Comerţ cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor şi grăsimilor comestibile
4634 - Comerţ cu ridicata al băuturilor
4635 - Comerţ cu ridicata al produselor din tutun
4636 - Comerţ cu ridicata al zahărului, ciocolatei şi produselor zaharoase
4637 - Comerţ cu ridicata cu cafea, ceai, cacao şi condimente
4638 - Comerţ cu ridicata specializat al altor alimente, inclusiv peşte, crustacee şi moluşte
4673 - Comerţ cu ridicata al materialului lemnos şi a materialelor de construcţie şi echipamentelor sanitare
4690 - Comerţ cu ridicata nespecializat
4711 - Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun
4719 - Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
4721 - Comerţ cu amănuntul al fructelor şi legumelor proaspete, în magazine specializate
4722 - Comerţ cu amănuntul al cărnii şi al produselor din carne, în magazine specializate
4723 - Comerţ cu amănuntul al peştelui, crustaceelor şi moluştelor, în magazine specializate
4724 - Comerţ cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie şi produselor zaharoase, în magazine specializate
4725 - Comerţ cu amănuntul al băuturilor, în magazine specializate
4726 - Comerţ cu amănuntul al produselor din tutun, în magazine specializate
4729 - Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
4741 - Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-ului în magazine specializate
4742 - Comerţ cu amănuntul al echipamentului pentru telecomunicaţii în magazine specializate
4743 - Comerţ cu amănuntul al echipamentelor audio/video în magazine specializate
4751 - Comerţ cu amănuntul al textilelor, în magazine specializate
4752 - Comerţ cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă şi a celor pentru vopsit, în magazine specializate
4753 - Comerţ cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor şi a altor acoperitoare de podea, în magazine specializate
4754 - Comerţ cu amănuntul al articolelor şi aparatelor electrocasnice, în magazine specializate
4759 - Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în
magazine specializate
4761 - Comerţ cu amănuntul al cărţilor, în magazine specializate
4762 - Comerţ cu amănuntul al ziarelor şi articolelor de papetărie, în magazine specializate
4763 - Comerţ cu amănuntul al discurilor şi benzilor magnetice cu sau fără înregistrări audio/video, în magazine specializate
4764 - Comerţ cu amănuntul al echipamentelor sportive, în magazine specializate
4765 - Comerţ cu amănuntul al jocurilor şi jucăriilor, în magazine specializate
4771 - Comerţ cu amănuntul al îmbrăcămintei, în magazine specializate
4772 - Comerţ cu amănuntul al încălţămintei şi articolelor din piele, în magazine specializate
4775 - Comerţ cu amănuntul al produselor cosmetice şi de parfumerie, în magazine specializate 4776 - Comerţ cu amănuntul al florilor, plantelor şi seminţelor; comerţ cu amănuntul al animalelor de companie şi a hranei pentru acestea, în magazine specializate
4777 - Comerţ cu amănuntul al ceasurilor şi bijuteriilor, în magazine specializate
4778 - Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
4779 - Comerţ cu amănuntul al bunurilor de ocazie vândute prin magazine
4932 - Transporturi cu taxiuri
4939 - Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
4941 - Transporturi rutiere de mărfuri
4942 - Servicii de mutare
5210 - Depozitări
5510 - Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare
5520 - Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată
5530 - Parcuri pentru rulote, campinguri şi tabere
5590 - Alte servicii de cazare
5610 - Restaurante
5621 - Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente
5629 - Alte servicii de alimentaţie n.c.a.
5630 - Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor
7021 - Activităţi de consultanţă în domeniul relaţiilor publice şi al comunicării
7022 - Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
7490 - Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
8030 - Activităţi de investigaţii
8551 - Învăţământ în domeniul sportiv şi recreaţional
8560 - Activităţi de servicii suport pentru învăţământ
9313 - Activităţi ale centrelor de fitness
9321 - Bâlciuri şi parcuri de distracţii
9499 - Activităţi ale altor organizaţii n.c.a.
9521 - Repararea aparatelor electronice de uz casnic
9522 - Repararea dispozitivelor de uz gospodăresc şi a echipamentelor pentru casa şi grădină
9523 - Repararea încălţămintei şi a articolelor din piele
9525 - Repararea ceasurilor şi a bijuteriilor
9601 - Spălarea şi curăţarea (uscată) articolelor textile şi a produselor din blană
9602 - Coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare
9603 - Activităţi de pompe funebre şi similare
9604 - Activităţi de întreţinere corporală
9609 - Alte activităţi de servicii n.c.a.
se poate baga pt 4799 si vanzare de materiale de constructii ?
ContSters77883 a scris:

4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4789 - Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
4799 - Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor

Codurile pentru comertul cu produsele din tutun (pe care eu o consider echivalent cu substatnele stupefiante), nu va pot ajuta din motive de constinta.