Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

am doua nelamuri in legatura cu angajarea:
1 - m-am angajat cu data de 1 aprilie la o firma si as vrea sa stiu cum pot verifica acest lucru, pentru ca stiu ca a aparut aceasta aplicatie Revisal, ce trebuie sa vad ca sa aflu ca sunt angajat la firma respectiva....
2 - am un contrat de munca individula din 2007 pe perioada determinat de 3 luni, avand numar de inregistrare si semnat de ITM, as dori sa stiu daca acum cand m-am angajat la 1 aprilie 2011 se poate adauga in aplicatia Revisal de firma ce m-a angajat acum acest contract de munca....

va multumesc....
1. Aplicatia Revisal nu este noua ea se utilizeaza din anul 2006.
2. CIM al dvs., din 2007 a fost inregistrat in Revisal la timpul acela.
3. Trebuie sa aveti si dvs. un exemplar din CIM, semnat de ambele parti si cu numar de inregistrare de la angajator.
4. Mergeti la Casa de Pensii si solicitati (contra cost) o adeverinta cu stagiul de cotizare si veti vedea acolo perioadele in care ati lucrat si veniturile lunare asupra carora vi s-a retinut contributia.
5. De asemenea angajatorul, la cererea dvs., va poate elibera o copie dupa inregistrarea CIM in Revisal.
murphy_04_09 a scris:

am doua nelamuri in legatura cu angajarea:
1 - m-am angajat cu data de 1 aprilie la o firma si as vrea sa stiu cum pot verifica acest lucru, pentru ca stiu ca a aparut aceasta aplicatie Revisal, ce trebuie sa vad ca sa aflu ca sunt angajat la firma respectiva....
....

Puteti solicita angajatorului sa va dea o copie, certificată de reprezentantul legal al acestuia sau de persoana împuternicită de angajator pentru conformitate cu originalul ale paginii/paginilor din registrul electronic, care cuprinde/cuprind înscrierile referitoare la persoana dvs.

De asemenea, o atfel de solicitare se poate depune si la ITM.
In acest fel, se poate verifica daca c.i.m. este sau nu transmis prin REVISAL.

Transmiterea c.i.m. prin REVISAL nu este o conditie de valabilitate a acestuia.