Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... lamuriri intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

lamuriri intreprindere individuala

Buna, am deschis recent o intreprindere individuala si as dori sa stiu daca ma pot angaja eu ca titular al intreprinderii.....
iar in cazul in care angajez alta persoana care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurg
1.Incheierea contractului de munca pentru salariat.
2.Intocmirea unui registru in care sa aveti evidenta contractelor de munca.
3.Declararea contractelor de munca in Revisal cu cel mult o zi lucratoare inaintea inceperii activitatii.
4.Inscrierea in vectorul fiscal a contributiilor aferente salariatilor.
5.Intocmirea declaratiei 112 lunar.
Nu puteti fi angajat la propria II.
Atentie la contributiile la pensii pe care le aveti de platit daca nu sunteti angajat in alta parte cu CM.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
1. Intreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale este asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

2. Legea nu prevede posibilitatea ca intreprinzatorul persoana fizica titular al unei Î.I. sa se poate angaja la Î.I al carei titular este , dar nici nu interzice.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cat timp iti poti plati asigurarile nu vad care e "avantajul" de a fi angajat
freeelis a scris:

(...)
2. Legea nu prevede posibilitatea ca intreprinzatorul persoana fizica titular al unei Î.I. sa se poate angaja la Î.I al carei titular este , dar nici nu interzice.

Am mai avut si in trecut divergente din care eu am iesit "sifonat". Totusi, nu vad, tehnic vorbind, dar nici legislativ, posibilitatea angajarii la propria II.
Iulian Manea a scris:

freeelis a scris:

(...)
2. Legea nu prevede posibilitatea ca intreprinzatorul persoana fizica titular al unei Î.I. sa se poate angaja la Î.I al carei titular este , dar nici nu interzice.

Am mai avut si in trecut divergente din care eu am iesit "sifonat". Totusi, nu vad, tehnic vorbind, dar nici legislativ, posibilitatea angajarii la propria II.

Nu cred ca s-a sustinut posibilitatea angajarii la propria I.I. .. am spus ca legea nu prevede , dar nici nu interzice ...

Insa din interpretarea altor dispozitii, ajungem la ideea ca o P.F. nu se poate angaja pe sine insasi. ..... întreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale este comerciant persoana fizica .... .