Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inchirierea unui spatiu comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inchirierea unui spatiu comercial

Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns la o intrebare, mai intai o sa va descriu problema: parintii mei au un spatiu, aflat la parterul casei, pe care l-au inchiriat pe o perioada de 10 ani, proprietarii utilizandu-l pentru deschiderea unui magazin, realizand in aceasta perioada anumite investitii( termopane, gresie, un gard,acoperis, etc). In contractul pe care l-au intocmit nu exista nici o clauza cu privire la aceste investitii si nici o alta clauza,contractul va expira in 1012. Intrebarea mea este daca proprietarii au dreptul sa refuze eliberarea cladirii, la expirarea contractului, motivand investitiile facute si punandu-i pe parintii mei sa plateasca contravaloarea acestora, in schimbul eliberarii cladirii? Sper ca v-am facut sa intelegeti problema mea si va multumesc anticipat.
daca n-a avut acceptul proprietarului pentru efectuarea investitiilor, chiriasul nu poate pretinde nimic.

ContSters123067, utilizator

Chiriasul trebuie sa va predea spatiul la eliberare, in stare normala de folosinta.
Nu exista nici o clauza cu privire la obligatiile si drepturile partilor?
In mod normal ar trebui sa va predea spatiul in starea de functionare in care l-au preluat.
mtl, utilizator