Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit trim 12011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit trim 12011

am pierdere an 2010-depus d101 25.02.2011 ,trim 1 2011 am profit , declar ipozit profit si trebuie sa platesc sau astept sa vad trim urmatoar cum iese ca sa compensez? Si pierderea din 2010 cand se recupereaza , daca eu declar de plata la trim 1 2011 si platesc?
MULTUMESC
declarati si platiti pina la 25.04.2011:D

"Potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 150/2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, pierderea fiscală înregistrată în cele două perioade aferente anului
2010, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit
, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani, respectiv 7 ani consecutivi, în funcţie de situaţie.

1. Pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2010, pierderea fiscală se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi, perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2010 fiind primul an de recuperare a pierderii fiscale.

2. Pentru perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2010, pierderea fiscală se recuperează din profiturile obţinute în următorii 7 ani consecutivi.

3. Pentru perioada anterioară anului 2010, pierderea fiscală se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani, respectiv 7 ani consecutivi, anul 2010 fiind considerat un singur an fiscal în sensul celor 5 ani, respectiv 7 ani consecutivi."

iulia53, utilizator
pai daca platesc , cum mai recuperez ?
Vin si eu cu 2 situatii
1.o firma a avut pierdere si in prima perioada(01.01-30.09.2010) si in a doua perioada(01.10.-31.12.2010)
2.o firma a avut pierdere in prima perioada si profit in a doua
conform ordonantei 87/2010 cum procedam cu plata impozitului pe profit pe primul trimestru daca firmele au pierdere?
Declarati si platiti dupa ce pierderea perioadelor precedente este acoperita.
Multumesc.Tuturor,va doresc un ,,PASTE FERICIT" si numai bucurii=D>