Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie emisa dupa plangerea facuta la ITM de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie emisa dupa plangerea facuta la ITM de catre salariat

as dori sa-mi spuneti in ce articol de lege se incadreaza decizia de desfiintarea postului si incetarea CIM ,daca aceasta vine la o zi dupa ce a fost inregistrata plangerea la ITM pentru neplata drepturilor salariale ,CIM era pentru timp partial.
Angajatorul a facut o regula din neplata salariilor sau plta acestora cu intarziere & partiala In prezent are 4 plangeri la ITM ,din partea fostilor angajati si tot atatea procese in instanta .
Buna ziua !
art. 65 Codul muncii ...
multumesc .Este legala ?daca apare dupa ce s-a depus plangerea?este transmisa prim mail in ziua emiterii .Mentionez ca angajatul a transmis in ziua precedenta ,emiterii deciziei de desfiintare post ,angajatorului ca a facut plangere la ITM si considera asta drept o "sanctiune'pentru curajul avut .
Daca decizia de incetare a CIM este emisa cu respectarea prevederilor legale , este legala .... ar fi bine de stiut daca s-a respectat termenul de preaviz ...
Faptul ca s-a depus o plangere la ITM nu impieteaza cu nimic asupra deciziei luate de angajator impotriva careia se poate face contestatie in instanta , sens in care este foarte importanta data primirii deciziei de incetare a CIM (raportat la care curge termenul inauntrul caruia se introduce actiunea judecatoreasca) ...atentie ca pe orice act primit angajatul sa semneze si sa dateze corespunzator ....
decizia a fost trimisa prim mail in ziua emiterii ,s-a confirmat primirea a doua zi .A fost facuta plangere penala pentru neplata salariilor si emiterea acestei decizii fara stingerea datoriilor .
Avand datorii ,fiind facuta plangere pentru neachitarea salariilor,desfiintarea postului ,fara stingerea datoriilor -nu se face vorbire nicaieri de platile restante si modul cum se vor achita salariile ,pare cusuta cu ata alba .Ce argument se poate aduce ca nu e doar o parere ,conform legii ?