Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj in urma succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj in urma succesiunii

Buna ziua,

Mama mea se confrunta cu urmatoarea problema:in luna iunie 2010 s-a realizat succesiunea de pe urma mamei sale,fiind 3 mostenitori de drept:mama mea,sora mamei si o nepoata a mamei(fiica fratelui mamei care este decedat).In urma succesiunii nici unul dintre mostenitori nu a renuntat la mostenire,motiv pentru care fiecaruia dintre mostenitori li s-a stabilit cota de 1/3 din masa succesorala.
Acum,la aproape 1 an de la succesiune,nepoata mamei doreste sa se faca un partaj judiciar.Cum se procedeaza in cazul acestui partaj?Mentionez ca masa succesorala este compusa dintr-o casa si anexe gospodaresti,precum si 3 terenuri.In casa nu locuieste nici unul dintre mostenitori,doar intr-o anexa locuieste fiul matusii mele iar nepoata mamei ar dori ca ea sa fie despagubita cu bani pentru cota de 1/3 din casa de catre mama si matusa mea.Atata timp cat in casa nu locuieste nici unul dintre mostenitori si casa nu se vinde,ar avea dreptul sa ceara aceasta despagubire baneasca?De asemenea va rog sa ma indrumati cum ar fi corect din punct de vedere juridic sa se procedeze pentru acest partaj.

Multumesc anticipat!
Ca sa nu ramaneti prin instanta ani de zile cu procesul, puteti sa va folositi de avantajele oferite de Legea medierii 192/2006, adica toate dorintele d-voastra, ceea ce veti negocia la mediere, cine, ce, cum sa ia fiecare, le puteti transpune apoi intr-un acord de mediere. Acesta, insotit de o cerere adresata instantei, se depune acolo, iar instanta va da in urma acordului o hotarare care va respecta dorintele d-voastra din acord, fara martori, fara termene de judecata. Atentie, pentru a putea beneficia de avantajele acestei proceduri, toate partile implicate trebuie sa fie prezente la mediator, sa poate negocia aceasta partajare.
Totodata, in conformitate cu prevederile legale, puteti beneficia de o informare gratuita din partea oricarui mediator, dupa care in cunostiinta de cauza veti aprecia in ce directie mergeti.
ContSters202274, utilizator
Va multumesc mult pentru raspuns si promptitudine.Asa ar fi cel mai corect si simplu...partajul sa se realizeze in urma acestei concilieri,dar in cazul in care nepoata mamei doreste cu orice chip sa fie rascumparat dreptul ei la mostenire cu bani de catre mama si matusa mea,credeti ca ar avea in vreun fel castig de cauza in instanta?
Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune. Cu atat mai mult cu cat casa nu face trebuinta vreunuia din mostenitori, adica ar fi singura locuinta de care ar dispune, instanta poate dispune ca bunurile sa fie vandute si sa va impartiti banii. De aceea, pentru a salva casa, daca va doriti atat de mult sa o pastrati, aceasta mediere va da posibilitatea sa tot negociati pana ajungeti la un rezultat favorabil partilor. Solutiile vi le stabiliti d-voastra si nu instanta. Sa nu uitam ca in instanta chiar si cand una din parti castiga, de multe ori este nemultumita de ceea ce a castigat!
ContSters202274, utilizator
Mediatorul,in asemenea situatii este obligatoriu sa fie unul autorizat?Mama mea a primit o notificare si invitatie la conciliere din partea nepoatei dar dna avocat care este trecuta acolo ca si mediator nu figureaza in tabloul mediatorilor autorizati.
Da, ca sa beneficiati de beneficiile legii medierii, trebuie sa fie unul autorizat in conditiile legii 192/2006. Puteti accesa pagina Consiliului de Mediere, www.cmediere.ro, cautati in Tabloul Mediatorilor si numai ce este trecut acolo inseamna si autorizare. Daca nu este trecut acolo inseamna ca nu este autorizat in conditiile legii!
ContSters202274, utilizator