Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PRESCRIPTIE CRR INDREPTARE EROARE MATERIALA ACT ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PRESCRIPTIE CRR INDREPTARE EROARE MATERIALA ACT ADMINISTRATIV

crr de indrepatare eroare materiala este imprescriptibila, corect ?
Cora, modul in care pui problema este interesant.;)

Totusi, a atare actiune este ilegala si poate atrage raspunderea penala.;) Nu vreu sa intru in detalii.

Raspunsul este ca se poate face indreptarea hotararii si dupa acest termen si chiar dupa finalizarea executarii silite.
Se poate deschide o actiune in revendicare imobiliara prin care adevaratul proprietar va castiga ( adica cel care se trezeste in strada).

Nu am verificat daca exista un text de lege care sa interzica expres actiunea in revendicare imobiliara in cazul in care se vinde imobilul prin licitatie publica.Daca nu exista un text de lege care sa nu permita actiunea in revendicare imobiliara, adevaratul proprietar castiga procesul.

In cazul in care se desavarseste o executare silita in modul descris de tine Cora, va raspunde judecatorul, partea si eventual si executorul in cazul in care a stiut de acest abuz de drept.Executorul poate sa nu stie daca hotararea este gresita in intreg cuprinsul ei.Adica sa nu isi poata da seama de eroarea materiala strecurata.
Judecatorul va raspunde oricum si cel vatamat in drepturile sale va fi despagubit.

avocat Claudiu Lascoschi
Cazul descris mai sus il am acum pe rol şi, în nici un caz nu poate fi vorba de o revendicare.
Ce revendicare poate face fostul proprietar care a fost evacuat din casa sa pe baza unei licitatii a imobilului, iar adjudecatarul a initiat o actiune in evacuare prin afisare, sentinta anulata ulterior prin vicierea procedurii de citare?;)
Buna ziua!
Un DA hotarat !
Am indreptat si sentinte din 1975...
Cu stima,
av. Silviu Serban
Da, dar nu hotărâri susceptibile de executare silită...;)
Nu am avut niciodata probleme la indreptari de hotarari.
Cora, probabil ca ai interesul sa invoci tu prescriptia.;)