Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate absoluta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate absoluta

Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema cu nulitatea absoluta.Ca sa cer nulitatea absoluta a unui contract de vanzare -cumparare ce trebuie sa invoc?Nu sunt parte contractanta ,nu am un antecontract cu vanzatorul .In schimb am promisiunea lui si acum 7 ani i-am dat o suma de bani pe incredere ,fara hartie scrisa.Proba cu martori este suficienta?Am inteles ca nulitatea absoluta poate fi ceruta de orcine are interes.Ma incadrez sau platesc de pomana taxa de timbru?Multumesc.
teslovan florentina a scris:

.Ma incadrez sau platesc de pomana taxa de timbru?Multumesc.

A doua ipoteza din intrebare este cea corecta. Cu atat mai mult cu cat nulitatea este o cu totul alta institutie, fara aplicabilitate in speta.

Daca nu ati avut posesia imobilului promis, orice demers este inutil. Despre obligarea promitentului vanzator la incheierea actului de v/c nu poate fi vorba, deoarece imobilul nu mai este in patrimoniul lui. Despre restituirea sumei achitate (presupunand ca veti putea dovedi plata) nici atat. A intervenit prescriptia, dupa parerea mea.

Dar care sunt motivele mentionate de lege pentru a invoca nulitatea absoluta?Ce art. trebuie sa studiez ?Multumesc.
Doamna draga, nu exista un articol de lege care sa va serveasca pe tava motivele de nulitate...
Ar trebui sa cititi vreo minim 3 tratate de drept civil ca sa va convingeti singura ca nu aveti cum sa cereti constatarea nulitatii contractului cu pricina.
Ca exemplu, ar fi nul absolut contractul incheiat:
- in lipsa unei conditii esentiale a actului juridic, si anume:
a) lipsa consimtamantului; (una dintre parti nu si-a dat acordul)
b) nerespectarea prevederilor privind ingradirea capacitatii de folosinta;
c) lipsa obiectului sau caracterul ilicit sau imoral al acestuia;
e) nerespectarea conditiei de forma cerut ad validitatem;
- cu incalcarea normelor imperative ale legii, ordinii publice sau bunelor moravuri;
Sa stiti ca faptul ca ati avut o intelegere cu vanzatorul nu se incadreaza nicaieri (chiar presupunand ca ati putea dovedi intelegerea).