Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune de granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune de granituire

buna ziua, societatea pe care o administrez a avut un teren si in 2000 a pierdut o bucata din el, in sensul ca o persoana a revendicat acea suprafata si a castigat-o (are sent def si irevocabila), acea persoana a ocupat mai mult decat a castigat in instanta, nu pot sa fiu sigur de asta pt ca acea persoana nu lasa pe nimeni sa intre acolo si sa faca masuratori, avem un certificat de atestare pe toata suprafata si am vrea sa ne intabulam pe suprafata de teren ramasa, as vrea sa intentez o actiune de granituire, se poate face acest lucru in acest caz? sunt doua parcele acolo care se suprapun (a societatii si a persoanei care ocupa restul supraf.) cu acelasi nr. de carte funciara.Daca cerem expertiza judiciara va clarifica expertul situatia?multumesc anticipat.
Faceti o masuratoare cadastrala actuala, cu un expert topo, care va masura terenul d-voastra., asa cum rezulta din actele de proprietate.Prin suprapunere pe ortofotoplan, asa cum este obligatoriu la ora actuala, isi va putea da seama daca respectivul vecin a intrat in terenul d-voastra.Asa veti avea si cadastrul facut la zi.Pe urma , in instanta -actiune de granituire si revendicare.