Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC

Buna ziua

Sunt in CIC pentru al doilea copil ( am beneficiat de cic si pentru primul) si am o indemnizatie plafonata la nivelul maxim - 3400 ron.
Fiica mea face 2 ani in aprilie 2012.
Daca as naste cel de a-l treilea copil inainte de aceasta data, am dreptul la prelungirea cic-uli? Daca da, in ce conditii, ce valoare va avea indemnizatia si pentru cat timp (1 an sau 2 de la nasterea celui de a-l treilea copil) ?
In perioada dintre nasterea celui de al treilea copil si momentul in care ar implini cel de al doilea 2 ani, am dreptul la o suma suplimentara de 600ron la indemnizatia actuala?

Pe cat posibil, va rog sa atasati in raspuns si art de lege.

Va multumesc!
Dar indemnizatia va fi cea veche sau se recalculeaza 72.5% din nu stiu ce medie , alta decat cea de dinaintea nasterii 2?
1. Indemnizatia CCC3 va fi egala cu aceea din CCC2 daca nu depaseste 3.400 lei.
2. Daca veti naste dupa ce se termina CCC2 atunci indemnizatia se calculeaza 75% din veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
3. In calcul se ia si indemnizatia din CCC2.
Multumesc mult!

Ma incadrez la prima varianta. Mi-ati luat o piatra de pe inima!
Sarbatori fericite!