avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala neplatitoare de tva

Buna ziua, vreau sa pun un automat de cafea intr-o facultate. Ma gandesc sa ma fac intreprindere individuala neplatitoare de tva. Ce taxe voi datora statului? (3% pe venit sau 16% pe profit, cas 5,5% pe venit, pensii si alte taxe....)

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 19:15, 25 Aprilie 2011
16% impozit pe profit, CAS 31.3% dintr-un venit pe care-l stabiliti prin declaratia de asigurare(are un minim si un maxim), si 5,5%CASS din profitul brut(neimpozitat), somaj optional
Ca titular de întreprindere individuala infiintata in baza OUG nr 44/2008 se datoreaza:
- Imozit pe venit 16% sin venitul net
- Contributia de sanatate se calculeaza prin aplicarea cotei de 5,5% la venitul net (venituri-cheltuieli). Termenele de plata sunt: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.
- Contributie de asigurare pentru pensie. Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708). Termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
Societatea comerciala organizata in baza Legii nr. 31/1990 ca microintreprindere plateste 3% sau 16% din profitul impozabil.
Ultima modificare: Luni, 25 Aprilie 2011
George David, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa cu norma de venit, taxe si impozite pe o luna kingbt kingbt Bună ziua, Vreau să-mi deschid o FPA cu normă pe venit în domeniul [b]Comerţ cu casete video, DVD-uri...[/b]. 1. Îmi ajunge diploma de facultate de ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit dependent de angajator? quasarul quasarul Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se ... (vezi toată discuția)