Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala neplatitoare de tva

Buna ziua, vreau sa pun un automat de cafea intr-o facultate. Ma gandesc sa ma fac intreprindere individuala neplatitoare de tva. Ce taxe voi datora statului? (3% pe venit sau 16% pe profit, cas 5,5% pe venit, pensii si alte taxe....)

Multumesc anticipat
16% impozit pe profit, CAS 31.3% dintr-un venit pe care-l stabiliti prin declaratia de asigurare(are un minim si un maxim), si 5,5%CASS din profitul brut(neimpozitat), somaj optional
Ca titular de întreprindere individuala infiintata in baza OUG nr 44/2008 se datoreaza:
- Imozit pe venit 16% sin venitul net
- Contributia de sanatate se calculeaza prin aplicarea cotei de 5,5% la venitul net (venituri-cheltuieli). Termenele de plata sunt: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.
- Contributie de asigurare pentru pensie. Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708). Termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
Societatea comerciala organizata in baza Legii nr. 31/1990 ca microintreprindere plateste 3% sau 16% din profitul impozabil.
George David, Contabil