Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Buna, bunicul meu a fost improprietarit cu teren de 1ha, pentru ca aluptat in cel de al doilea razboi mondial, la primariein REGISTRUL AGRICOL, apare cu 0.95 ha,iar in harta dupa care a fost pus in posesie 1ha, dar nu aceasta este problema.
una din suprafetele de teren, de 0.50ha, a fost schimbata in 1960 pentru un teren pe care a construit casa in care a locuit. Acest teren a apartinut bisericii din sat, iar acum, desi acel schimb a fost inregistrat in primarie, este consemnat in REGISTRUL AGRICOL, pentru ca nu avem un act legal, primarul impreuna cu preotul au facut TITLUL DE PROPRIETATE bisericii inclusiv pe cei 0.50 ha pe care bunicii mei au construit casa. As vrea sa stiu ce se poate face pentru a lamuri situatia.
Actiune in instanta-actiune in constatare nulitate titlu de proprietate.In acest caz intervine si uzucapiunea -Va trebuie un avocat bun, specializat pe probleme de fond funciar, retrocedari.