Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Guard in cadrul Politiei Locale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Guard in cadrul Politiei Locale

functia de guard(dobandita prin contract ind de munca) din cadrul Politiei Locae fosta comunitara este o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat?
din ce stiu io, functia contractuala de guard, e in sectorul administrativ....si nu implica exercitarea prerogativelor de putere publica. :)
Niciodata! Prerogativele de putere publica sunt cele enumerate de art. 2 din legea 188/1999, iar postul de guard nu are nimic de a face cu ele. Politistul local cu atributii in domeniul ordinii si linistii publice, al pazei obiectivelor si valorilor, etc, exercita atributii de putere publica, nu guardul care sta noaptea in ghereta la poarta parcului.