avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Lucrare de licenta: Contractul de antrepriza
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Lucrare de licenta: Contractul de antrepriza

Buna seara,

Am urmatorul titlu: Contractul de antepriza. Indrumatorul meu, un profesor si un judecator extraordinar mi-a pus in sarcina sa fac si niste trimiteri comparative cu Noul Cod Civil.
Imi puteti da niste sfaturi va rog?B-)
Va multumesc anticipat si va doresc succes in activitatea dvs!
;) curat murdar mon cher! stiu si eu lucrul asta! insa ca aspect, forma, trimiteri, am nevoie de niste sfaturi pentru a puncta o nota maxima!
Trebuie sa aveti ceva bibliografie indicata de dl profesor. Apoi bibliografia propusa de dv. Ganditi-va la un plan al lucrarii, mergeti sa-l vada dl. profesor, apoi incepeti sa culegeti materiale.
Tema nu e dificila. Succes!
elena138 a scris:

Trebuie sa aveti ceva bibliografie indicata de dl profesor. Apoi bibliografia propusa de dv. Ganditi-va la un plan al lucrarii, mergeti sa-l vada dl. profesor, apoi incepeti sa culegeti materiale.
Tema nu e dificila. Succes!

Subscriu la cele spuse de d-na Elena.

In actualul Cod Civil,despre antrepriza se face vorbire in art. 1413 si art. 1470-1490.
In Noul Cod Civil-art. 1851-1880.

Contracte speciale. Locatiunea, inchirierea locuintelor, antrepriza-Luminita Cristina Stoica,Ed. Hamangiu 2010;

Succes!
Va multumesc pentru ajutor. Trag tare si pentru noiembrie, sper sa intru in avocatura si sa devenim colegi!
=D>


Ahhh si sa nu uit, imi puteti recomanda o bibliografie? Eu am una, dar vreau sa vad ce mi-ati recomanda si dvs!

Stima deosebita
Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2011
BogdanLupu, utilizator
Cateva recomandari bibliografice:


Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francisc Deak - Tratat de drept succesoral
Codrin Macovei-Contracte civile

Drept procesual civil :
1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2. Ioan Les - Tratat de drept procesual civil


Drept penal:

Partea generala:
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.

Partea speciala:
Tuorel Toader-Drept penal roman. Partea speciala

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala
+codurile si legislatia privind profesia de avocat,actualizate

Pentru discutii mai detaliate privind profesia de avocat,topic-ul Admitere Barou 2011.
Multa bafta la licenta!

Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2011
luiza2008, utilizator

Alte discuții în legătură

Concurs admitere barou isabeladr isabeladr Ma intereseaza bibliografia pentru concursul de admitere in barou pentru anul 2011 (vezi toată discuția)
Bibliografie pt admiterea la inm NADINASIPOS NADINASIPOS Hello! M-ar putea ajuta si pe mine cineva cu bibliografia pt admitere la INM? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Examen primire in avocatura ionpopescu66 ionpopescu66 Buna ziua, as vrea sa stiu si eu ce subiecte au fost date in noiembrie la examenul de primire in avocatura si dupa ce manuale este indicat sa inveti pentru ... (vezi toată discuția)