Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Lucrare de licenta: Contractul de antrepriza
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Lucrare de licenta: Contractul de antrepriza

Buna seara,

Am urmatorul titlu: Contractul de antepriza. Indrumatorul meu, un profesor si un judecator extraordinar mi-a pus in sarcina sa fac si niste trimiteri comparative cu Noul Cod Civil.
Imi puteti da niste sfaturi va rog?B-)
Va multumesc anticipat si va doresc succes in activitatea dvs!
;) curat murdar mon cher! stiu si eu lucrul asta! insa ca aspect, forma, trimiteri, am nevoie de niste sfaturi pentru a puncta o nota maxima!
Trebuie sa aveti ceva bibliografie indicata de dl profesor. Apoi bibliografia propusa de dv. Ganditi-va la un plan al lucrarii, mergeti sa-l vada dl. profesor, apoi incepeti sa culegeti materiale.
Tema nu e dificila. Succes!
elena138 a scris:

Trebuie sa aveti ceva bibliografie indicata de dl profesor. Apoi bibliografia propusa de dv. Ganditi-va la un plan al lucrarii, mergeti sa-l vada dl. profesor, apoi incepeti sa culegeti materiale.
Tema nu e dificila. Succes!

Subscriu la cele spuse de d-na Elena.

In actualul Cod Civil,despre antrepriza se face vorbire in art. 1413 si art. 1470-1490.
In Noul Cod Civil-art. 1851-1880.

Contracte speciale. Locatiunea, inchirierea locuintelor, antrepriza-Luminita Cristina Stoica,Ed. Hamangiu 2010;

Succes!
Va multumesc pentru ajutor. Trag tare si pentru noiembrie, sper sa intru in avocatura si sa devenim colegi!
=D>

Ahhh si sa nu uit, imi puteti recomanda o bibliografie? Eu am una, dar vreau sa vad ce mi-ati recomanda si dvs!

Stima deosebita
BogdanLupu, utilizator
Cateva recomandari bibliografice:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francisc Deak - Tratat de drept succesoral
Codrin Macovei-Contracte civile

Drept procesual civil :
1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2. Ioan Les - Tratat de drept procesual civil

Drept penal:

Partea generala:
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.

Partea speciala:
Tuorel Toader-Drept penal roman. Partea speciala

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala
+codurile si legislatia privind profesia de avocat,actualizate

Pentru discutii mai detaliate privind profesia de avocat,topic-ul Admitere Barou 2011.
Multa bafta la licenta!

luiza2008, utilizator