avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua tuturor,
Situatia este urmatoarea: vreau sa imi dau demisia. Acum 2 zile mi s-a spus ca nu mi se poate primi demisia datata cu 26.04.2010 pentru ca sunt mai mult de 15 zile intre cele doua momente (cel al depunerii si cel al plecarii din firma). Vreau sa se incheie contractul pe 15 mai 2011.
Este adevarat? Ce se poate face? Cand trebuie sa depun demisia pentru a fi totul in regula?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:08, 28 Aprilie 2011
Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere
Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele
zaqk a scris:

Buna ziua tuturor,
Situatia este urmatoarea: vreau sa imi dau demisia. Acum 2 zile mi s-a spus ca nu mi se poate primi demisia datata cu 26.04.2010 pentru ca sunt mai mult de 15 zile intre cele doua momente (cel al depunerii si cel al plecarii din firma). Vreau sa se incheie contractul pe 15 mai 2011.
Este adevarat? Ce se poate face? Cand trebuie sa depun demisia pentru a fi totul in regula?

Multumesc!


Depuneti o cerere de incetare a c.i.m. incepand cu data de 15.05.2011 cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie anton i anton i Buna seara, vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara a sta in preavizul de 15 zile.Se poate ca angajatorul sa nu mai imi dea cartea de munca sau sa ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca Raluk_ Raluk_ cum pot sa plec de la o firma daca in data de 25.10 mi-am depus demisia si nu mi-a fost aprobata iar in data de 02.11 am trimis o alta demisie prin posta cu ... (vezi toată discuția)
Demisie sensei sensei Ce se intimpla daca un salariat este in preaviz dar intre timp si-a gasit alt loc de munca?Poate intrerupe preavizul? (vezi toată discuția)