Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnet de munca

Buna ziua, in perioada 10nov 2010 - 21martie 2011 am fost angajata a unei SC din Bucuresti cu punct de lucru in Slatina. Dupa incetarea contractului de munca in urma demisiei mele nu am intrat in posesia nici unui act : carnet de munca, decizie de incetare, fisa de lichidare, angajatorul ma amana de la o saptamana la alta de o luna de zile. Incepand cu 1mai voi lucra la o multinationala care imi cere fisa de lichidare si carnetul de munca copie pe fiecare pagina. Am sunat la ITM Bucuresti, m-au directionat catre Casa de Pensii Bucuresti, cei de acolo inapoi catre ITM sa obtin numarul cutiei in care se afla carnetul de munca. Am primit mai multe nr de telefon la care nu raspunde nimeni ore intregi, sau dupa 3apelui intra faxul, cine ma poate ajuta cu un numar de telefon valid al inspectorilor ITM sector 2? Va multumesc anticipat!
Incercati la tel: 021/ 331.76.98 (inspector de serviciu pe relatii de munca).
De la fostul angajator solicitati nota de lichidare, decizia de incetare a contractului de munca, precum si o adeverinta care atesta vechimea in munca, dat fiind ca, in cazul in care ati avut carnet de munca intocmit, inscrierile din acesta s-au facut pana la data de 31.12.2010. In aceste conditii, va trebuie o adeverinta si cu vechimea / modificarile aduse la CIM dupa 31.12.2010.
Daca refuza eliberarea documentelor, sesizati Inspectia muncii.
Rodica2011, utilizator
Adevarat a Inviat! de la acel numar de telefon am fost indreptata spre celelalte..multumesc!
Da, mai draguti au fost la Casa de pensii, pe baza numarului cutiei in care se afla carnetul de munca ma vor putea ajuta sa o recuperez pentru copie xerox. Este cu adevarat o minune sa aflu un numar de telefon la care sa primesc un raspuns concret, mentionez ca sunt din Slatina si angajatorul din Bucuresti, de la 1mai am semnat cu o multinationala si trebuie sa am copia carnetului de munca si fisa de lichidare.. posibil sa ajung sa fac reclamatie angajatorului, desi nu as vrea sa fac rau..