avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatia fara RCA cu masina altuia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatia fara RCA cu masina altuia

Buna ziua,
Ma numesc Mihai Marici si as avea nevoie de un sfat de la dvs ,si in
speranta ca mi-l puteti da,va multumesc anticipat!
Tatal meu a fost implicat ca sofer intr-un accident in care a fost lovit din
spate de un autovehicul care nu poseda polita RCA,si a fost impins in
cel din fata(caz clasic de oprire la trecere de pietoni in care cel din
spate te loveste deoarece nu-i tin franele si se uita dupa pasarele..)
Soferul neatent nu este si posesorul masinii,asa ca posesorul masinii ne rade in
nas ca sa-l dam in judecata pe sofer ca si asa e parlit si nu poate
plati,etc,etc.
Soferul a fost amendat pentru contraventia de a nu respecta distanta legala.
Politia i-a oprit talonul si numerele de inmatriculare,si cred ca
urmeaza sa aplice o sanctiune cu amenda pentru circulatia fara RCA,dar
nu stiu cui i-o va aplica :soferului sau posesoruluio auto?
Posesorul autovehiculului chiar nu are nici o responsabilitate cand
inmaneaza altuia un autovehicul neasigurat ca acesta sa circule pe
drumurile publice?
Va rog sa incercati sa ma sfatuiti ce sa fac,deoarece in acest moment
trebuie sa fac reparatia cu banii din buzunar,cca 4000 ron,si nu sunt
dispus sa-i pierd!
Va multumesc mult!
Daca intrebarea mea isi gaseste raspuns in alta parte,va rog sa ma
redirectionati!
O zi buna,
Mihai Marici
Bucuresti
0722327456

Cel mai recent răspuns: maricim , utilizator 08:56, 29 Iunie 2008
Buna ziua !
Referitor la speta prezentata, aveti la indemana 2 optiuni:
1. Sa-l chemati in judecata pe conducatorul auto care a provocat pagubele pentru a le despagubi (in cazul in care nu aveti Casco pt ca daca ati avea ar reveni societatii de asigurare Casco dreptul de a recupera pagubele printr-o actiune in regres contra vinovatului). Intr-adevar, aceasta cale poate fi lunga si neproductiva daca vinovatul nu are nici bunuri...
2. A doua optiune, pe care v-o si recomand, este urmatoarea:.
Daca autovehiculul condus de vinovat este înmatriculat în Romănia şi NU este asigurat RCA vă puteti adresa Fondului de Protectie a Victimelor Strazii, care vă va despăgubi dar numai dacă nu deţineţi o asigurare facultativă (ca de ex. Casco) în baza căreia să puteţi fi despăgubit. Veţi putea beneficia de despăgubiri pentru daunele materiale suferite, pentru vătămarile corporale proprii precum şi pentru daunele suferite ca urmare a decesului unei/unor persoane;
Pentru mai multe informatii si pentru modelul cererii de despagubire, accesati pagina urmatoare: www.fpvs.ro/organism_de_plata.html.
La revedere.
cea mai buna varianta e sa va adresati Fondului de protectie a victimelor strazii, insa va recomand in acelasi timp sa va alegeti un avocat care sa fie familiarizat cu domeniul asigurarilor ( e important sa depuneti toata documentatia ) pentru ca dosarul ce se va intocmi la aceasta autoritate sa fie complet. In termen de 90 zile dvs. veti primi suma care vi se cuvine cu titlu de despagubire ( - 100 Euro - fransiza) si mai apoi, Fondul se va indrepta impotriva proprietarului vehiculului neasigurat in vederea recuperarii sumei.
Astfel incat nu mai e problema dvs. sa va certati cu soferul sau cu proprietarul masinii!
Solutia cu Fondul de Protectie a Victimelor Strazii este cea mai buna.
Va multumesc pentru sfatul primit si pentru continutul sau!
Eu sunasem la CSA intreband despre asta,si o persoana foarte plictisita de acolo mi-a spus ca se poate face referinta la acest fond doar daca autorul este necunoscut!
Din fericire acum s-a gasit o solutie de rezolvare a acestui caz!
Cum din toate intamplarile imi place sa invat cate ceva,as dori sa primesc mesaje private de la avocati specializati in aastfel de probleme,intrucat posibilitati de intamplare a astfel de situatii sunt multe,cata vreme am gasit pe net ca 20% din participantii la trafic nu poseda RCA......
Inca o data multumiri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista sanse de despagubire in cazul in care vinovatul (soferul) este mort iar masina care a accidentat o alta masina cu mai multe persoane in ea este neasigurata? c_andreea_lavinia c_andreea_lavinia Tatal meu a avut un accident rutier in data de 21 decembrie 2010.O masina de pe sensul opus (Ford ), a intrat pe contrasens, a lovit fata masinei in care se ... (vezi toată discuția)
Accident auto, vinovatul fără rca. ce altă opțiune am să recuperez dauna în afară de instanța civilă? Constantin Teodor Constantin Teodor Mi-am găsit mașina lovită rău în parcare. Vinovatul a fugit dar l-am găsit. Nu are RCA. Ce altă opțiune am să recuperez daună în afară de ... (vezi toată discuția)
Accidentat de o mașină fără rca, al cărei șofer nu vrea să achite reparația. cât timp am la dispoziție să îl dau în judecată? TorokLavinia TorokLavinia Bună ziua! Soțul a avut un accident rutier, doar cu daune materiale în data de 15.09.2018,în care șoferul vinovat nu deținea asigurare RCA, acesta ... (vezi toată discuția)